Dlaczego polski sąd wydał polskie dzieci Szwedom? Mówi prawnik i psycholog Magdalena Korzekwa-Kaliszuk

Polski sąd zaryzykował rozwiązanie sprzeczne z dobrem dzieci – ocenia prawnik i psycholog Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Jarosław Dudała: Jak to możliwe, że polski sąd odebrał przebywające w Polsce polskie dzieci rodzicom posiadającym wyłącznie polskie obywatelstwo oraz pełne prawa rodzicielskie i wydał te dzieci Szwecji? To sprawa dosłownie sprzed kilku dni. To prawda, że rodzina Klamanów mieszka na stałe w Szwecji, ale i tak może się to wydawać zaskakujące.

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk: Ta sprawa rzeczywiście jest skandaliczna. Nawet te informacje, które mamy, nie znając akt sądowych, pokazują, że można z bardzo dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że doszło do naruszenia praw dziecka, określonych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i w Konwencji Praw Dziecka. Ale o tym za chwilę.
Gdy chodzi o to, dlaczego polski sąd pozwolił na takie działanie, to sprawa jest nie tylko bulwersująca, gdyż dobro dzieci zostało naruszone, ale i niejasna, gdyż polski sąd najpierw zajmował się tą sprawą, prowadząc postępowanie w przedmiocie władzy rodzicielskiej. Wiadomo, że został wyznaczony kurator, który nie widział podstaw do odebrania dziecka. Następnie sąd zmienił decyzję odnośnie do jurysdykcji i uznał, że jednak należy ona do sądu szwedzkiego, co dodatkowo bulwersuje, bo mając taką opinię kuratora i wiedzę o ryzyku odebrania dzieci w Szwecji, gdzie przygotowano już rodzinę zastępczą, sąd zaryzykował rozwiązanie sprzeczne z dobrem dzieci. 

Na jakiej podstawie prawnej sąd uznał się w końcu za niewłaściwy do rozpoznania tej sprawy?

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jarosław Dudała Jarosław Dudała Dziennikarz, prawnik, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Współpracował m.in. z Radiem Watykańskim i Telewizją Polską. Od roku 2006 pracuje w „Gościu”.