Zofia Czekalska ps. Sosenka, powstaniec warszawski. I red. Tomasz Wolny – poznaniak. Ich znajomość to niezwykły zapis przyjaźni, historia o łączności międzypokoleniowej i o tym, że młodsi potrafią czerpać z życia, doświadczenia i mądrości starszych.
Urodziła się 6 lipca 1923 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Jej ojciec Władysław Sosnowski był robotnikiem, matka Paulina – hafciarką. Dziewczyna skończyła szkołę podstawową, a choć bardzo chciała się dalej uczyć, rodziny nie było na to stać. Poznawała zatem fach – krawiectwo. Poza tym była harcerką, podobnie jak część jej rodziny. Harcerstwo wychowywało i formowało ją patriotycznie, przygotowywało do tego, co miało nastąpić: obrony kraju. Mimo młodego wieku była dojrzała i odpowiedzialna. Ojciec zarabiał niewiele, matka chorowała, więc dziewczyna dbała o byt całej rodziny.
„Brat młodszy ode mnie o dwa lata. Żyliśmy w bardzo trudnych warunkach. W Tomaszowie Mazowieckim, w dzielnicy, gdzie Niemcy, Polacy – wszyscy byliśmy kolegami. Nie było żadnych różnic, wszyscy byliśmy razem. Warunki były bardzo trudne. Mama żyła z haftu. Brat był działaczem – w AK bardzo działał. (...) Jak miałam szesnaście lat, już pracowałam w fabryce” – opowiadała Zofia po latach (Archiwum Historii Mówionej, 2005 rok). Pracowała w zakładzie włókienniczym, a „…jak sztuki były zrobione i już uprane, trzeba było później ten włos zestrzyc. Bałam się strasznie, bo byłam taka mała, chuda; bałam się tych maszyn okropnie”.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Agata Puścikowska Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2006 redaktor warszawskiej edycji GN, od 2011 dziennikarz działu „Polska” w GN. Autorka kilku książek, m.in. „Wojennych sióstr” oraz „Święci 1944. Będziesz miłował”.