Z przewidywaniem medalowych szans jest trochę jak z prognozowaniem pogody: pozornie niewielkie czynniki mogą zupełnie odwrócić stan gry. W jakich konkurencjach liczymy na medale i jak pod względem liczebnym nasza reprezentacja wypada na tle innych?
Jak często zdarzyło się Państwu zmoknąć, bo nie zabraliście parasola, gdyż sprawdzona wcześniej prognoza pogody nie wspominała nic o opadach? Albo ile razy zamiast przewidywanego ochłodzenia pociliśmy się w upale, a burza, przed którą ostrzegały alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przeszła gdzieś bokiem?
Przy przewidywaniu pogody występuje ten problem, że czasem drobne czynniki mogą zmienić sytuację. Z prognozowaniem wyników sportowych jest podobnie. Bo mamy przecież pewne dane bazowe, rankingi wyników z sezonu poprzedzającego najważniejsze zawody, jakimi są igrzyska, informacje zdrowotne dotyczące konkretnych zawodników. A jednak to nie rankingi skaczą, biegają, grają czy pływają. One jedynie potwierdzają (lub nie) długoterminową formę sportowca. Ale na każdorazowy wynik wpływa wiele różnych czynników, jak choćby dyspozycja dnia, to, co dzieje się w życiu osobistym zawodnika czy nawet miejsce, w którym rozgrywa się rywalizacja.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Wojciech Teister Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego” oraz kierownik działu „Nauka”. W „Gościu” od 2012 r. Studiował historię i teologię. Interesuje się zagadnieniami z zakresu historii, polityki, nauki, teologii i turystyki. Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Aletei”, „Stacji7”, „NaTemat.pl”, portalu „Biegigorskie.pl”. W wolnych chwilach organizator biegów górskich.