Biskupi zgromadzeni w Licheniu na 355. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski otrzymali program duszpasterski skoncentrowany wokół hasła: „Kościół naszym domem”, który realizowany będzie przez rok, poczynając od pierwszej niedzieli Adwentu, przypadającej 27 listopada 2011 r. Program ten ma dotrzeć do każdej parafii.
Program: „Kościół naszym domem” jest drugim etapem rozpoczętego przed rokiem trzyletniego cyklu pracy duszpasterskiej w myśl hasła: „Kościół domem i szkołą komunii”. Opracowała go Komisja Episkopatu ds. Duszpasterstwa, kierowana przez abp. Stanisława Gądeckiego.
Abp Gądecki podkreślił w rozmowie z KAI, że bardzo istotnym elementem przyszłorocznego programu duszpasterskiego jest promocja i rozwój „struktur komunijnych” w Kościele. Chodzi tu o różnego rodzaju rady istniejące w Kościele, a skupiających także świeckich. Zdaniem abp. Gądeckiego chodzi o to, by wierni czuli się „bardziej zadomowieni w Kościele, a sam Kościół był bardziej udomowiony”.
Istotny impuls ku rozwojowi „struktur komunijnych” w Kościele dał Sobór Watykański II i jego wizja Kościoła jako wspólnoty. Znalazło to wyraz m.in. w Konstytucji Dogmatycznej o Kościele „Lumen gentium”. Budowanie „struktur komunijnych” ma na celu kształtowanie odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła na zasadzie większej partycypacji poszczególnych jego członków.
Wśród struktur komunijnych należy wymienić na pierwszym miejscu parafialne rady duszpasterskie oraz parafialne rady ekonomiczne. Oprócz tego w każdej diecezji winna działać rada społeczna, będąca organem doradczym biskupa w zakresie pomocy w definiowaniu aktualnych problemów i wyzwań stojących przez Kościołem w sferze społecznej. We wszystkich tych radach istotną rolą winni odgrywać kompetentni ludzie świeccy, poczuwający się do współodpowiedzialności za kształt misji Kościoła we współczesnym świecie.
Zdaniem abp. Gądeckiego w nadchodzącym roku trzeba zrobić wszystko, aby rady te – istniejące często tylko na papierze – ożywić i zachęcić do praktycznej pracy na rzecz Kościoła. Wiceprzewodniczący Episkopatu podkreśla, że kilka tysięcy ludzi świeckich obecnych w tych radach jest wielkim kapitałem, z którego Kościół nie potrafił dotąd należycie skorzystać.
Ożywieniu i wymianie doświadczeń pracy rad w parafiach służyć będzie także Pierwszy Ogólnopolski Kongres Diecezjalnych Rad Duszpasterskich, który odbędzie się 22 i 23 września 2012 r. w Licheniu. Będzie to pierwsze zgromadzenie przedstawicieli tych struktur z całego kraju, co może stać się istotnym impulsem dla ich dalszej działalności.
Wcześniej – po zapoznaniu świeckich liderów z nowym programem duszpasterskim – ma służyć Poznańskie Forum Duszpasterskie, organizowane 8 października br. na Politechnice w Poznaniu. Zaproszeni są nań liderzy świeccy ze wszystkich polskich diecezji.