Cały pl. San Giovanni przed laterańską bazyliką w Rzymie to obecnie ogromny plac budowy. Podczas wykopów natrafiono na kolejny „kawał historii” przy pierwszej katedrze Wiecznego Miasta.
Na razie jednak wszyscy myślą o tym, by zdążyć z pracami na Rok Jubileuszowy 2025. Dlatego opóźnień w remontach nie będzie, a plac przed bazyliką św. Jana na Lateranie ma być gotowy w połowie grudnia. Burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri zapewnił o tym, kiedy przybył na plac budowy 18 lipca po południu na wieść o nowych odkryciach archeologicznych. „One są bardzo ważne, bo wnoszą wiedzę o historii Rzymu. Przed zakopaniem znaleziska i kontynuowaniem prac na placu odbędzie się faza studyjna. W przyszłości będziemy myśleć być może o podziemnym stanowisku archeologicznym w tym miejscu” – powiedział.
Roboty na pl. San Giovanni obejmują powierzchnię ok. 18 tys. m kw. Wymieniana jest nawierzchnia, ze szczególnym uwzględnieniem troski o zieleń miejską i z dbałością o środowisko (będą tu m.in. kwietniki wyposażone w system automatycznego podlewania i poziome fontanny zapobiegające powstawaniu „wysp ciepła”).
Portal Roma Today podaje, że w pierwszej fazie odsłonięto kilka znalezisk archeologicznych, głównie murów z okresu od VIII do XIII w., które można przypisać do tzw. Patriarchìo [tak nazywa się nieistniejący już dziś budynek w pobliżu bazyliki św. Jana na Lateranie, w którym do XIV w. rezydowali papieże i Kuria Rzymska – przyp. aut.]. Na przestrzeni wieków mury te były burzone i zakopywane. Jednak teraz, wraz z ich ponownym odkryciem, trzeba było zmodyfikować projekt prac. „Dotyczy to planowanego dużego »basenu«, który ma powstać na placu. Podzielimy go na dwie części, zachowując system dysz i zraszania” – tłumaczy Ornella Segnalini, radna ds. robót publicznych w rzymskim magistracie. Ma tu powstać zbiornik retencyjny, który będzie gromadzić deszczówkę i chronić przed powodzią.
Odkryte mury zostaną zabezpieczone geowłókniną i 20-centymetrowej grubości otuliną. „Te wykopaliska to było odkrycie i niespodzianka” – podkreśla Simona Morretta, archeolog ze Specjalnego Nadzoru Budowlanego w Rzymie. „W wyniku badań udało się odkryć średniowieczny mur ogrodzeniowy, prawdopodobnie związany z Patriarchìo czy pałacem papieskim. Ta ściana, wykonana z ponownie wykorzystanych bloków tufowych, pokazuje różne fazy renowacji. Najprawdopodobniej pełniła funkcje obronne, chroniące bazylikę i Patriarchìo. Ta konstrukcja nie była wcześniej znana, bo na tym obszarze nigdy nie prowadzono szeroko zakrojonych wykopalisk archeologicznych” – dodała.
Burmistrz Gualtieri zapewnił na koniec, że plac budowy zniknie przed otwarciem Świętych Drzwi w 2025 roku. Nowe odkrycie archeologiczne określił „nie wypadkiem, a prezentem, gdyż jest to znalezisko o ogromnej wadze”. Zaznaczył też, że w okolicy, gdzie ma powstać duży basen zasilający planowane w tym miejscu fontanny, nie znaleziono nic i dlatego spokojnie można kontynuować prace.
baja /Roma Today