Po stronie skrzywdzonych. Wspólnota Emaus i sprawa abbé Pierre'a

Był autorytetem i sumieniem Francji. Okazało się, że powszechnie szanowany zakonnik abbé Pierre przez kilkadziesiąt lat krzywdził kobiety – osoby z najbliższego kręgu, współpracownice i wolontariuszki założonej przez siebie wspólnoty Emaus. Do aktów przemocy dochodziło co najmniej od lat 70. ub. wieku.

Ojciec Piotr (abbé Pierre) był założycielem znanego w wielu krajach, również w Polsce, ruchu Emaus, którego celem jest wspieranie najuboższych, bezdomnych i uchodźców.

Urodził się w 1912 roku w Lyonie w zamożnej rodzinie jako Henri Groues. W 1931 roku wstąpił do zakonu kapucynów, a 18 lat później założył stowarzyszenie Emaus i utworzył pierwsze schronisko dla ubogich w Neuilly-Plaisance. Zmarł w 2007 roku.

W opublikowanym raporcie na stronach internetowych organizacji kontynuujących stworzone przez abbé Pierre’a dzieło pomocy bezdomnym Emmaus France, Emmaus International i Fundacji Ojca Piotra czytamy o napaściach seksualnych na co najmniej siedem kobiet. Po tym, jak rok temu jedna z nich zgłosiła, że padła ofiarą charyzmatycznego kapucyna, wspólnota Emaus zwróciła się do Groupe Egaé z prośbą o przeprowadzenie niezależnego dochodzenia i ustalenie, czy w przeszłości mogło dochodzić do podobnych sytuacji.

„Działania te pozwoliły na uzyskanie relacji siedmiu kobiet, które wskazały na zachowania, mogące przypominać agresje seksualne albo napastowanie seksualne, popełnione przez o. Piotra pomiędzy końcem lat 70. XX w. i rokiem 2005” – głosi oświadczenie. Jedna z jego ofiar miała wówczas 16–17 lat. 

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
« 1 »

Magdalena  Dobrzyniak Magdalena Dobrzyniak Dziennikarka, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i podyplomowych studiów edytorskich na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W mediach katolickich pracuje od 1997 roku. Wykładała dziennikarstwo na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Autorka książek „Nie mój Kościół” (z bp. Damianem Muskusem OFM) oraz „Bezbronni dorośli w Kościele” (z o. Tomaszem Francem OP).