R 21 to druga w świecie szczepionka przeciwko malarii. Została opracowana przez Uniwersytet Oksfordzki i Instytut Serum w Indiach.
Szczepionka została zatwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pół roku po rozpoczęciu rutynowego podawania w Kamerunie pierwszej szczepionki przeciwko malarii, zwanej RTS,S opracowanej przez brytyjskiego producenta leków GSK.
Program szczepień z użyciem R21 rozpoczęto w poniedziałek na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Kraj otrzymał łącznie 656 600 dawek szczepionki. Początkowo zaszczepionych zostanie 250 tys. dzieci w wieku do dwóch lat.
Côte D'Ivoire becomes the first country to launch the R21 vaccineSzczepionkę zatwierdzono także w Ghanie, Nigerii, Burkina Faso i Republice Środkowoafrykańskiej.
Eksperci twierdzą, że wdrożenie drugiej szczepionki jest kamieniem milowym w światowej walce z malarią i powinno pomóc rozwiązać problem, który pojawił się na długo przed podaniem którejkolwiek z dwóch szczepionek.
Szczepionki mają stanowić dodatkową ochronę przed malarią, która każdego roku jest przyczyną śmierci prawie pół miliona dzieci poniżej piątego roku życia w krajach Afryki.
Na chwilę obecną wyprodukowano 25 milionów dawek szczepionki, jednak jak zapowiada producent planowana jest produkcja do 100 milionów dawek rocznie. Koszt szczepionki za dawkę to 4 dolary.
Wg badań przeprowadzonych nad nową szczepionką, zapobiegła około trzem czwartym przypadków objawowej malarii u małych dzieci w pierwszym roku po zaszczepieniu.
Aktualnie około 15 państw Afryki planuje wprowadzenie w tym roku jednej z dwóch szczepionek na malarię.
kabe/voanews