Prof. Maciej Duszczyk: Stanowisko rządu jest jasne: nie zgodzimy się na relokację migrantów

O tym, dlaczego nie będzie relokacji migrantów do Polski oraz otwarcia korytarzy humanitarnych, mówi prof. Maciej Duszczyk.

Bogumił Łoziński: W maju Rada Unii Europejskiej przyjęła tzw. pakt migracyjny, który m.in. zakłada mechanizm solidarności, czyli relokacje imigrantów z krajów Unii, które mają problem z ich zbyt dużym napływem. Czy Polska będzie przyjmować imigrantów w ramach tego mechanizmu?

Maciej Duszczyk:
Nie.

Przecież ten pakt nas obowiązuje.

W przypadku mechanizmu solidarności mamy do czynienia z trzema równoważnymi instrumentami. Rzeczywiście jest dobrowolnie stosowana relokacja, ale także wsparcie finansowe państw pod presją migracyjną oraz tzw. środki dodatkowe, np. wysłanie do pomocy państwom, będącym pod presją migracyjną, funkcjonariuszy Straży Granicznej, lekarzy czy namiotów itp. Stanowisko polskiego rządu jest w tym przypadku bardzo jasne – jeśli nawet kiedykolwiek na poziomie UE zgłoszona byłaby propozycja relokacji migrantów do naszego kraju, co jest bardzo mało prawdopodobne, nie zgodzimy się na to. Obecnie żadne państwo w Unii nie znajduje się pod bezprecedensową presją migracyjną, tak więc jeżeli mechanizm solidarności byłby już wdrożony, to po prostu nie byłby stosowany. Pamiętajmy również, że ocena migracyjna pod kątem stosowania tego mechanizmu zostanie przeprowadzona w 2026 roku. Jeżeli jakiś kraj nie będzie sobie radził z migrantami i poprosi o pomoc, to wówczas te trzy instrumenty będą mogły być zastosowane. Jednak stanowisko Polski jest tu jednoznaczne, w takiej sytuacji będziemy oferować środki dodatkowe, natomiast nie wchodzi w grę relokacja ani wsparcie finansowe. Ponadto ze względu na sytuację na granicy polsko-białoruskiej oraz ze względu na obecność tak dużej liczby uchodźców wojennych z Ukrainy to raczej my moglibyśmy występować o solidarność. Tak naprawdę już to robimy. Właśnie Komisja Europejska zapowiedziała przyznanie dodatkowych środków na wzmocnienie granic państw sąsiadujących z Białorusią i Rosją.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił  Łoziński Bogumił Łoziński Zastępca redaktora naczelnego i kierownik działu „Polska”. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, z Prymasem Polski kard. Józefem Glempem na czele, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”.