– Rafael Film stał się jednym z najważniejszych podmiotów zajmujących się dystrybucją i produkcją kina wyrażającego tradycyjne wartości – mówi Andrzej Sobczyk, prezes Stowarzyszenia Rafael.
Edward Kabiesz: Grupa Rafael powstała 25 lat temu. Dzisiaj najbardziej znanym obszarem jej działań jest kinematografia. Zajmuje się tym Rafael Film. Jak zrodziła się idea stworzenia Rafaela? Czym kierowali się jego twórcy?
Andrzej Sobczyk: Dzisiaj, po niespełna 25 latach działalności, Rafael jest już grupą kilku inicjatyw, które wspólną misję ewangelizacji realizują na różne sposoby. Dom Wydawniczy Rafael powstał w 2000 roku z inicjatywy dziennikarzy mediów katolickich Haliny Marchut i Tomasza Balona-Mroczki i od tego czasu opublikował około 2 tys. tytułów. Wśród autorów Rafaela są m.in. trzej ostatni papieże: Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek, a także wielu znakomitych pisarzy, jak Peter Seewald, Andrea Socci, ks. Teodor Sawielewicz czy ks. Wojciech Węgrzyniak. Później powołane zostało Stowarzyszenie Rafael zajmujące się ewangelizacją przez media, tworzeniem i promocją filmów. Najmłodszą częścią grupy jest Rafael Film, odpowiadający za dystrybucję, obchodzący swoje dziesięciolecie. W pierwszych latach koncentrowaliśmy się na działalności wydawniczej, która stopniowo rozszerzyła się na kolejne pola, w związku z poszukiwaniem nowych metod ewangelizacji. Tak powstały czasopisma „Śladami” czy istniejące do dziś „Dobre Nowiny”.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Edward Kabiesz Dziennikarz działu „Kultura”, w latach 1991–2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk.