W kursach Przed Nami Małżeństwo co roku uczestniczy około 400 par

Przyjeżdżają nieufni, spięci, podświadomie nastawieni na kolejną kościelną dawkę moralizowania, i to na tematy, „na które księża mają najmniej do powiedzenia”. A tu… niespodzianka. Na czym polega fenomen kursów Przed Nami Małżeństwo, które ukończyły tysiące par?

Narzeczeni wchodzą i każda para zastaje swój stolik: biały obrus, kwiaty, świeczka. Obok ciasto, herbata, woda. Jest miło. To ważne, bo często myślą: „Kurczę, kolejne spotkanie w ciemnym, zimnym pomieszczeniu” – opowiada ks. Jarosław Ogrodniczak z Wydziału Duszpasterskiego katowickiej kurii, który wraz z Magdaleną Adler opracował przed laty kurs Przed Nami Małżeństwo. – Prowadzący są elegancko ubrani, widać, że czekają na gości, chcą poświęcić im czas. To, jak wychodzi później w ankietach, niezwykle ważne detale. Przychodzący czują się już na starcie powitani, ugoszczeni. Niezależnie od życiowej drogi, jaką przeszli, od tego, czy mieszkają ze sobą, czy mają już dzieci. Piszą później, że to dla nich niesamowicie ważne: sądzili, że spotkają się z reakcją negatywną, oceną, moralizatorstwem, że „na dzień dobry” dostaną po głowie. Dla nich – opowiadają – niezwykle istotne jest to, że zostali przyjęci, zaakceptowani. To osoby, które musiały zdecydować się na jakiś kurs dla narzeczonych. Mogli wybrać prowadzony przez jedną świecką osobę czy przez księdza, a tu spotykają kilka małżeństw, które przeprowadzają ich przez 12 tematów. Wielu o warsztatach Przed Nami Małżeństwo dowiaduje się pocztą pantoflową.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz Marcin Jakimowicz Urodził się w 1971 roku. W Dzień Dziecka. Skończył prawo na Uniwersytecie Śląskim. Od 2004 roku jest dziennikarzem „Gościa Niedzielnego”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – poruszające wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem „Dzikim”. Wywiady ze znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznawali się do wiary w Boga stały się rychło bestsellerem. Od tamtej pory wydał jeszcze kilkanaście innych książek o tematyce religijnej, m.in. zbiory wywiadów „Wyjście awaryjne” i „Ciemno, czyli jasno”.