Jest lekarstwo na samotność

O istocie przyjaźni, o tym, dlaczego jest tak ważna w życiu człowieka, i czy możemy się zaprzyjaźnić z Bogiem, mówi autor książki „Architektura przyjaźni” Paweł Ploch.

Bogumił Łoziński: Swój esej o przyjaźni rozpoczynasz od rozważań na temat samotności. Jaka jest relacja między przyjaźnią a samotnością?

Paweł Ploch:
W literaturze samotność jest wątkiem pojawiającym się od wieków dosyć często, natomiast chroniczna samotność, która ma skutki społeczne, medyczne, jest zjawiskiem końca XX wieku i początku obecnego. Jest ona dużym cierpieniem między innymi dlatego, że jest niekomunikowalna. Z definicji nie mogę się tym cierpieniem podzielić, ponieważ jako człowiek samotny nie mam powiernika, osoby bliskiej. Są różne strategie podejścia do tego problemu, które analizuję w książce. Można próbować samotność zakłamać, zagłuszyć, uciekać w media społecznościowe i mieć sztuczne poczucie nasycenia tym, że mam 400 znajomych na Facebooku, ale ostatecznie problem pozostanie. Jeśli samotność zdefiniujemy jako brak istotnych, głębokich, czułych relacji i tęsknotę za nimi, to jedynym lekarstwem na jej pokonanie są więzi. Ja poświęcam uwagę więziom przyjaźni, ale niewątpliwie zażyła, czuła, trwała miłość romantyczna, czyli związek, w którym jest obecna fascynacja erotyczna, albo więzi rodzinne też są odpowiedziami na samotność. Przyjaźń to o tyle ciekawe lekarstwo na nią, że jest powszechnie dostępna, np. osobom żyjącym w celibacie czy młodym ludziom, którzy nie mają jeszcze doświadczenia miłości erotycznej.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił  Łoziński Bogumił Łoziński Zastępca redaktora naczelnego i kierownik działu „Polska”. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, z Prymasem Polski kard. Józefem Glempem na czele, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”.