Czy Polacy pokonają presję meczu o wszystko?

O tym, że dobre zarządzanie presją i stresem może pomóc zawodnikom reprezentacji Polski wspiąć się na wyżyny swoich możliwości, przekonuje psycholog sportowy, Tomasz Kurach z uniwersytetu SWPS.

Karol Białkowski: Co może czuć piłkarz, młody zawodnik wychodzący na murawę w takim turnieju, jakim jest EURO?

Tomasz Kurach:
Myślę, że mogą mu towarzyszyć różne odczucia i różne rzeczy mogą mu przychodzić do głowy. Na pewno mecz z Austrią, obiektywnie rzecz biorąc, jest o dużą stawkę. W przestrzeni publicznej mówi się o nim, że jest to mecz o wszystko. To na pewno podnosi adrenalinę. Dużym wrażeniem jest też otoczka takiego wydarzenia. Zawodnik wychodzi na stadion, na którego trybunach siedzi kilkadziesiąt tysięcy żywiołowo reagujących kibiców. To też nie pozostaje bez wpływu na psychikę. Trzeba jednak pamiętać, że mówimy o piłkarzach, którzy mają już mniejsze lub większe doświadczenia z gry na dużych stadionach i o sporą stawkę. Nie ma jednak wątpliwości, że Mistrzostwa Europy to szczególna sytuacja.

Czy presja i radzenie sobie z nią to element sfery mentalnej? Mądrzy ludzie mówią, że sukces sportowy opiera się na kondycji fizycznej, czyli na treningu, na taktyce, ale również właśnie na przygotowaniu psychologicznym...

Zdecydowanie tak. Zawsze gdy mówię o presji, zwracam uwagę, że nie jest ona sytuacją samą w sobie i nie jest czymś obiektywnym. Jeżeli wzięlibyśmy dwóch różnych zawodników, którzy mają zagrać w tym samym meczu, to mimo tego, że mają grać na tym samym stadionie, wśród tych samych kibiców i o tą samą stawkę, to dla jednego z nich może to być sytuacja, która wywołuje presję, a dla drugiego wręcz odwrotnie. Nie jest to więc kwestia okoliczności, w której się znajdują, tylko podejścia i nastawienia oraz własnych oczekiwań związanych z tym wydarzeniem. Przygotowanie mentalne polega najpierw na uświadomieniu sobie, że nasz sposób patrzenia na zadanie, które jest przed nami, może wywoływać presję, a później na wypracowaniu umiejętność radzenia sobie z nią.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Karol Białkowski Karol Białkowski Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Z wykształcenia teolog o specjalności Katolicka Nauka Społeczna, absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wieloletni prezenter i redaktor wrocławskiego Katolickiego Radia Rodzina, korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej, a od 2011 roku dziennikarz „Gościa”. Przez prawie 10 lat kierował wrocławską redakcją GN.