Nieświadoma dywersja, czyli jak dziś narusza się fundament zdrowej religijności

Naruszenie fundamentu zdrowej religijności odbywa się poprzez wyeksponowanie kwestii drugo-, trzeciorzędnych, np. objawień prywatnych - mówi ks. prof. Jacek Kempa, konsultor Komisji Nauki Wiary KEP, komentując jej nowy dokument „O właściwym rozumieniu chrześcijańskiej religijności”.

Jarosław Dudała: Co takiego działo się ostatnio w Polsce, że komisja wydała dokument „O właściwym rozumieniu chrześcijańskiej religijności”?

Ks. prof. Jacek Kempa:
Początkom pracy nad nim towarzyszyły prośby o interwencje w przypadkach nieprawidłowości w ujmowaniu i przeżywaniu religijności. Co jakiś czas zgłaszano potrzebę odpowiedzi na kolejną domniemaną nieprawidłowość. Komisja postanowiła więc sformułować dokument ogólnie charakteryzujący chrześcijańską religijność i wyznaczający granice, poza którymi można mówić jej błędnym rozumieniu. Jak łatwo zauważyć, granice te leżą z dwóch (nie do końca) symetrycznych stron.

Rzeczywiście wydaje się, że ten dokument może służyć jako rachunek sumienia – zarówno dla środowisk nazywanych postępowymi, jak i preferujących pobożność ludową.

Tak. Można powiedzieć, że tak właśnie rysują się te dwie granice. Przy czym, natychmiast gdy się spojrzy na ten tekst, to widać, że więcej podpunktów jest w części drugiej. Ona jest poświęcona błędom w religijności gorliwej, , wyrazistej, która często reklamuje się jako jedyna prawidłowa. Część pierwsza dotyczy problemu chrześcijaństwa zsekularyzowanego, które jednak częstokroć nie chce się przedstawiać jako wzorzec prawdziwej religijności.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jarosław Dudała Jarosław Dudała Dziennikarz, prawnik, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Współpracował m.in. z Radiem Watykańskim i Telewizją Polską. Od roku 2006 pracuje w „Gościu”.