Pałac Rzeczypospolitej otwarty dla zwiedzających. Najcenniejsze zbiory Biblioteki Narodowej na wyciągnięcie ręki

Mówiono o nim, że po tej stronie Alp nie ma piękniejszego. Do niedawna Pałac Rzeczypospolitej pozostawał jednak zamknięty dla zwiedzających. Teraz podziwiać możemy nie tylko jego stylowe wnętrze, ale także przechowywane tu bezcenne zbiory Biblioteki Narodowej.

Do pałacu zmierzam alejkami warszawskiego Ogrodu Krasińskich, który okazuje się sporych rozmiarów parkiem, jak przystało na typowe dla baroku założenie pałacowo-ogrodowe. Od razu widać, że całość została zaplanowana z dużym rozmachem. Pałac Rzeczypospolitej nazywany bywa też Pałacem Krasińskich, ponieważ początkowo była to rezydencja znanego magnackiego rodu, wyraz wielkich ambicji politycznych Jana Dobrogosta Krasińskiego, wojewody płockiego i starosty warszawskiego. Według jego planów budowla miała nawet przewyższać dostojeństwem pałac w Wilanowie, wznoszony w tym samym czasie dla króla Jana III Sobieskiego. – Wystrój wnętrz i elementy elewacji nawiązywały do mitycznego pochodzenia rodu Krasińskich, który wywodzono od legendarnego rzymskiego patrycjusza Marka Waleriusza Corvinusa – opowiada dr Maciej Szablewski, kierownik Zakładu Udostępniania Zbiorów Biblioteki Narodowej. Na dowód nasz przewodnik wskazuje na rzeźby na tympanonie, ukazujące triumf Marka Waleriusza nad Gallem. Rzymski bohater był zawsze przedstawiany z krukiem (łac. corvus) na hełmie, gdyż podczas zwycięskiego pojedynku ptak ten miał zaciekle atakować Galla. Rzeźbę Marka Waleriusza znajdujemy też w pałacowym westybulu, wśród innych nawiązujących do antyku posągów. Od razu widać, że Krasińscy to nie byle kto.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski Szymon Babuchowski Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W „Gościu” jest kierownikiem działu Kultura. Poeta, autor siedmiu tomów wierszy. Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Marcin Styczeń, Natalia Niemen, Stanisław Soyka i wykonawcy projektu Betlejem w Polsce.