Jan Czochralski to polski wynalazca, chemik i metaloznawca. Dzięki jego odkryciom możliwe stało się skonstruowanie mikroprocesora, który dziś jest sercem wszystkich elektronicznych urządzeń. Od 11 czerwca na polskich szlakach kolejowych będzie można spotkać specjalną lokomotywę z jego wizerunkiem.
Jest to wspólna inicjatywa Fundacji Nauka. To Lubię oraz narodowego przewoźnika kolejowego PKP Intercity. Jej głównym celem jest promocja najwybitniejszych postaci polskiej nauki. Jan Czochralski zwyciężył w plebiscycie, który został zorganizowany w ramach projektu „Szlak Akademii Superbohaterów”. Konkurs wystartował 24 kwietnia i trwał do 8 maja. Wśród kandydatów znalazły się takie osobistości jak Maria Skłodowska-Curie czy Ignacy Łukasiewicz.
Elektrowóz EU 160 Griffin w nowej szacie graficznej został zaprezentowany na Dworcu Głównym w Katowicach. Oklejona lokomotywa będzie kursować po całym kraju przez najbliższe sześć miesięcy. Przewoźnik nie zdradza konkretnych tras, ale wraz z fundacją zachęca do fotografowania spotkanej lokomotywy i udostępniania zdjęć w mediach społecznościowych z hasztagami #akademiasuperbohaterów i #naukatolubie.
- Cieszę się, że możemy uczcić dorobek wybitnego polskiego naukowca, Jana Czochralskiego. Umieszczając jego wizerunek na jednej z naszych lokomotyw nie tylko upamiętniamy jego wkład w naszą historię, ale również promujemy polską naukę na całym terytorium kraju. Zachęcamy wszystkich do wspólnej zabawy, może to właśnie Tobie uda się spotkać tę wyjątkową lokomotywę na trasie czy na dworcu - powiedział Janusz Malinowski, prezes zarządu PKP Intercity.
Podczas prezentacji lokomotywy obecny był Tomasz Rożek, youtuber popularnonaukowy, prezes fundacji Nauka. To Lubię i pomysłodawca edukacyjnego projektu dla dzieci „Akademia Superbohaterów”. Krótko opowiedział o idei tego przedsięwzięcia. - Nasza fundacja w pewnym sensie została założona po to, aby mówić o superbohaterach, którzy w przeciwieństwie do tych znanych z popkultury istnieją naprawdę. To wybitni naukowcy, badacze, odkrywcy i podróżnicy, którzy naprawdę zmieniają nasz świat. Korzystamy z ich pracy i dorobku na co dzień. Można powiedzieć, że oni też dysponowali supermocami; ciekawością, dociekliwością, odwagą. To cechy, które każdy z nas może w sobie rozwijać. Dokładnie rok temu zrodził się pomysł, aby o naszych superbohaterach opowiedzieć jeszcze inaczej. Nanieśliśmy na mapę Polski różne ciekawe miejsca charakterystyczne dla nich. I tak powstał Szlak Akademii Superbohaterów.
Wśród osób biorących udział w prezentacji elektrowozu obecni byli przedstawiciele spółki PKP Intercity oraz rodzina Jana Czochralskiego.
bd /Fundacja Nauka. To Lubię