Prapremiera sztuki Kazimierza Brauna "Cela Ojca Maksymiliana" w reżyserii samego autora odbędzie się w sobotę na scenie Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego. W tym roku obchodzona jest 70. rocznica śmierci św. Maksymiliana Kolbe.
Spektakl "Cela Ojca Maksymiliana" jest artystyczną próbą opowiedzenia historii człowieka, który umierając 14 sierpnia 1941 r. w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz, stał się symbolem moralnego zwycięstwa nad ideologią totalitarną.
Autor dramatu o św. Maksymilianie - Kazimierz Braun - jest uznanym nie tylko w Polsce, ale i w świecie reżyserem, uczonym i pisarzem. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Stanu Nowy Jork w Buffalo.
Prof. Braun po pobycie w Japonii (1982) i w Polsce (2008) - miejscach związanych z życiem i śmiercią św. Maksymiliana - zafascynował się jego osobą do tego stopnia, że napisał trzy sztuki teatralne o ojcu Kolbe. Pierwszą z nich jest pięcioaktowy spektakl "Maxymilianus", drugą monodram "Cela Ojca Maksymiliana", trzeci dramat "Mój syn Maksymilian".
Prapremiera sztuki "Cela Ojca Maksymiliana" jest częścią tarnowskich obchodów benefisu związanego z 75. urodzinami Kazimierza Brauna.
Z tej okazji nakładem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie wydana zostanie inna jego sztuka "Tarnowski wiatr niepodległości", opowiadająca o wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości przez to miasto 31 października 1918 roku.
Prof. Kazimierz Braun jest reżyserem, dramatopisarzem, prozaikiem, uczonym. Przez wiele lat jako dyrektor kierował scenami Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, a następnie Teatru Współczesnego we Wrocławiu, reżyserował w teatrach Gdańska, Krakowa, Lublina, Torunia, Tarnowa, Warszawy, Wrocławia oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii, Niemczech. Wykładał we Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu oraz na uniwersytetach amerykańskich.
Wyreżyserował ponad 150 widowisk teatralnych i telewizyjnych, wydał ponad 40 książek.