Dziesiątki tysięcy widzów odwiedziło w stolicy wystawę „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”. Teraz można ją zobaczyć w Krakowie.
To pierwsza taka ekspozycja na świecie, która pozwala nieomal na wniknięcie w wirtualną rzeczywistość, w świat fresków namalowanych przez Michała Anioła i jego poprzedników, na przełomie XV i XVI wieku. Wystawa składa się z trzech części. W pierwszej możemy poczytać podstawowe informacje o kaplicy Sykstyńskiej i artystach, którzy pracowali przy jej wystroju. Plansze zawierają też wiele ciekawostek zwązanych z historią i interpretacją malowideł. W sali eksponowane są również wierne kopie najsławniejszych rzeźb Michała Anioła, których oryginały znajdują się w bazylice watykańskiej (Pieta) i we Florencji (Dawid). W drugiej sali, na ogromnym ekranie (20x4 metry) zwiedzający oglądają film, poznając dokładnie historię powstania kaplicy i poszczególnych zdobiących ją fresków. Widzą tam szczegóły tych malowideł w wysokiej rozdzielczości. Trzecia sala, inmersyjna – czyli pozwalająca nam się zanurzyć w wirtualnej rzeczywistości – odtwarza wiernie watykańską kaplicę, bo mieści się w pawilonie o rozmiarze tej oryginalnej. Jest ona jednak niższa, dzięki temu słynne freski Michała Anioła znajdujące się na sklepieniu można zobaczyć z najdrobniejszymi szczegółami. Widać je znacznie lepiej niż podczas zwiedzania oryginalnej kaplicy Sykstyńskiej. Komfort zwiedzania jest też znacznie większy, bo wszystkim malowidłom można spokojnie przyjrzeć się z bliska. Cyfrowe zdjęcia (fotografowie wykonali ich aż 270 tys., dokumentując najdrobniejsze detale) i laserowe projektory, dzięki nowoczesnej technologii Digital Art 360 zapewniają wysoką rozdzielczość.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Leszek Śliwa Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”. Prowadzi także stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu” pracuje od 2002 r. Autor pierwszej w Polsce biografii papieża Franciszka i kilku książek poświęconych malarstwu.