Członkowie 130 organizacji prorodzinnych napisali do premiera. W liście domagają się podwyższenia progu uprawniającego do świadczeń rodzinnych oraz powiązania go z wynagrodzeniem minimalnym.
„Występujemy w tej sprawie, ponieważ jesteśmy przekonani, że nasz kraj nie tylko stać na wspieranie dzieci z rodzin ubogich, ale również dlatego, że wspieranie rodziny jest konstytucyjnym obowiązkiem Rządu RP” - napisali do Donalda Tuska członkowie 130 organizacji prorodzinnych zrzeszonych w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.
W liście przedstawiciele PFROŻ przypominają, że Polska jest krajem, w którym stopień ubóstwa dzieci jest najwyższy w Unii Europejskiej. „Choć rządzący i społeczeństwo życzliwie wypowiadają się o dzieciach, to jednak ubóstwo dotyczy w najwyższym stopniu dzieci, szczególnie tych, które wychowują się w rodzinach wielodzietnych. Niestety w naszym kraju ubóstwo związane jest z liczbą dzieci w rodzinie. Jednocześnie to one są naszą nadzieją na rozwój i podjęcie skutków transformacji, w tym spłacenia ogromnego długu publicznego” - zaznaczają sygnatariusze listu.
Ich zdaniem, mimo takiej sytuacji niszczony jest podstawowy system wsparcia dzieci z rodzin ubogich - system świadczeń rodzinnych. Od 2004 r. nie jest waloryzowana kwota uprawniająca do zasiłku rodzinnego i związanych z nim dodatków. Skutkiem tego jest spadek liczby dzieci otrzymujących zasiłek rodzinny o 46 proc. w ciągu 7 lat. W 2004 r. świadczenia rodzinne pobierało 5,5 mln dzieci, a w 2010 r. już tylko 3 mln. Natomiast kwota zasiłku (kilkadziesiąt złotych na dziecko) jest całkowicie nieadekwatna do kosztów wychowania i utrzymania dziecka.
Zdaniem PFROŻ, obowiązkiem państwa jest wsparcie rodzin ubogich, dlatego Federacja upomina się o pilne podwyższenie progu uprawniającego do świadczeń rodzinnych oraz powiązanie go z minimalnym wynagrodzeniem. W opinii obrońców życia wzrost progu dochodowego powinien gwarantować powrót do systemu świadczeń rodzinnych dzieci, które zostały z niego w ostatnich latach wyeliminowane. Ponadto konieczne jest podwyższenie kwot zasiłku rodzinnego, w tym dodatków do tego świadczenia, szczególnie dodatku dla dzieci z rodzin wielodzietnych, będących w najtrudniejszej sytuacji materialnej.
Pod listem w imieniu 130 organizacji prorodzinnych zrzeszonych w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia podpisali się: jej prezes Paweł Wosicki, wiceprezes Antoni Szymański oraz Anna Dyndul (sekretarz)