Czy religijność może oddalać od Boga? – zastanawia się ks. Krzysztof Matuszewski.
Marcin Jakimowicz: Ludzie listy piszą i wiem, że wielu czytelników ma problem: podczas adoracji pojawiają się u nich bluźniercze myśli. Pierwsza myśl pobożnego katolika? Szatan! A przecież to może być zwykłe niewyspanie…
Ks. Krzysztof Matuszewski: Właśnie tak! To może być zarówno niewyspanie, jak i efekt wielu zachodzących w umyśle procesów mentalnych i emocjonalnych. W katechizmie czytamy, że emocje to naturalne składniki psychiki ludzkiej, występujące na styku życia zmysłowego i duchowego (KKK 1764). Zawsze będziemy mieli kłopot z precyzyjnym rozróżnieniem, co jest duchowe i nadprzyrodzone, a co naturalne. Uczucia i myśli może poruszać zarówno Duch Święty, jak i zły duch (mówimy wtedy o pokusie duchowej). Po grzechu pierworodnym jesteśmy poruszani przez własną pożądliwość, wrodzoną skłonność do grzechu. Nie wolno jednak zapomnieć o szeregu naturalnych procesów, które dziś są dobrze zbadane. Unikajmy skrajności: błędu spirytualizacji – interpretacji wszystkiego w sposób duchowy (wówczas cały dorobek medycyny czy psychologii musielibyśmy wyrzucić do śmietnika) i psychologizacji, gdy pomijamy rzeczywistość nadprzyrodzoną, redukując człowieka do sfery fizycznej i psychicznej, odzierając go tym z tajemnicy. Trzymajmy się zasady Tomasza z Akwinu, że łaska buduje na naturze…
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Marcin Jakimowicz Urodził się w 1971 roku. W Dzień Dziecka. Skończył prawo na Uniwersytecie Śląskim. Od 2004 roku jest dziennikarzem „Gościa Niedzielnego”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – poruszające wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem „Dzikim”. Wywiady ze znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznawali się do wiary w Boga stały się rychło bestsellerem. Od tamtej pory wydał jeszcze kilkanaście innych książek o tematyce religijnej, m.in. zbiory wywiadów „Wyjście awaryjne” i „Ciemno, czyi jasno”.