Całkowite zaćmienie Księżyca, do którego dojdzie dziesiejszej nocy będzie można obserwować bezpłatnie w internecie.
Całkowite zaćmienie Księżyca, które ma nastąpić dzisiaj w nocy, będzie można obserwować z terenu całej Polski - jeśli pozwolą na to warunki atmosferyczne. W wielu miejscach kraju prognozy meteorologiczne nie są jednak optymistyczne i nie wszędzie będzie można zapewne obserwować to zjawisko. W takiej sytuacji warto skorzystać z internetowych transmisji zaćmienia.
Tradycyjnie już przekaz z obserwacji przygotowało izraelskie obserwatorium Bareket. Dostępną bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych transmisję będzie można obejrzeć pod adresem http://www.bareket-astro.com/live-astronomical-web-cast/rare-central-lunar-eclipse-june-2011-live-webcast.html. Jej rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 19:00 polskiego czasu, a zakończenie na godzinę 1:00, w czwartek.
Transmisje, i to z aż trzech różnych lokalizacji (RPA, Dubaju i Cypru) zapowiedział również serwis SLOOH. Przekaz dostępny będzie pod adresem http://eclipse.slooh.com.
W Polsce transmisję internetową przeprowadzi Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu, które zorganizuje również pokaz na żywo przez teleskopy. Strona internetowa tej instytucji ma adres www.grudziadz.planetarium.pl. W Grudziądzu Księżyc wzejdzie o godzinie 21:14, już częściowo zaćmiony, a początek fazy zaćmienia całkowitego nastąpi o 21:22.
Podczas dzisiejszego zaćmienia Srebrny Glob przejdzie prawie dokładnie przez środek cienia Ziemi. W związku z tym czeka nas długie zjawisko. Jego faza całkowita potrwa aż 100 minut, co oznacza, że będzie to najdłuższe zaćmienie od lipca 2000 roku.