Oktawa Bożego Ciała – jest czy jej nie ma?

W naszej polskiej tradycji świętowanie Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej zwyczajowo przedłużamy na cały tydzień. Jakie są jednak wskazania liturgiczne?

Warto zacząć od tego, czym tak naprawdę jest oktawa. Ks. dr Mariusz Szypa z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, ceremoniarz we wrocławskiej katedrze podczas największych uroczystości tłumaczy, że oktawa [łac. osiem] oznacza osiem dni świętowania. – Radość przeżywania najważniejszych i największych świąt w Kościele chciano celebrować znacznie dłużej. Pierwsza oktawa związana była z Wielkanocą. Ochrzczeni w Noc Paschalną przez kolejnych osiem dni nosili białe szaty. W ósmym dniu, czyli w niedzielę po Zmartwychwstaniu – dziś nazywaną drugą niedzielą Wielkanocy – składali te białe szaty przed ołtarzem.

Kościół przedłużał świętowanie, bo uznał, że nie sposób tego co najważniejsze zamknąć w jednym dniu oraz chciał podkreślić ich znaczenie. Stąd poza Wielkanocą oktawy były przeżywane w związku z uroczystościami: Narodzenia Pańskiego, Objawienia Pańskiego, Zesłania Ducha Świętego, a także Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Ks. Szypa zwraca uwagę, że w „szczytowym” momencie było ich kilkanaście.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Karol Białkowski Karol Białkowski Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Z wykształcenia teolog o specjalności Katolicka Nauka Społeczna, absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wieloletni prezenter i redaktor wrocławskiego Katolickiego Radia Rodzina, korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej, a od 2011 roku dziennikarz „Gościa”. Przez prawie 10 lat kierował wrocławską redakcją GN.