Nadeszło to, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe. Runęły mury między mocarstwami i igrzysk olimpijskich już nikt nie bojkotował. Piękny sen niestety nie trwał długo…
W roku 1985 władzę w Związku Radzieckim objął Michaił Gorbaczow i rozpoczął reformowanie ustróju państwa. Jego polityka, znana pod nazwą pieriestrojka („przebudowa”) wraz z hasłem głasnost („jawność”), miała na celu zmodyfikowanie zmurszałych struktur partyjnych i państwowych, tak by ZSRR z państwa totalitarnego stał się nowoczesnym, dynamicznie zarządzanym państwem autorytarnym. Na przełomie lat 80. i 90. sytuacja zaczęła się jednak wymykać z rąk sekretarzowi generalnemu Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Uniezależnienie się państw Układu Warszawskiego jeszcze jakoś zaakceptował, ale próbował zapobiec tendencjom niepodległościowym wewnątrz radzieckiego państwa. Bezskutecznie. W 1991 roku Związek Radziecki przestał istnieć.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Leszek Śliwa Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”. Prowadzi także stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu” pracuje od 2002 r. Autor pierwszej w Polsce biografii papieża Franciszka i kilku książek poświęconych malarstwu.