800 lat czekał Gwidon z Montpellier na wpis do katalogu błogosławionych Kościoła. Pamięć o tym skromnym słudze ubogich przechowywały od wieków jego duchowe córki z Zakonu Ducha Świętego.
Wiadomość przyszła, gdy byłam już w drodze: „Szpitalna 8. Drzwi będą otwarte”. Gdy w końcu dotarłam na miejsce, trudno było uwierzyć, że za ciężkimi, kutymi drzwiami, może nawet pamiętającymi sięgające XIII wieku początki Zakonu Ducha Świętego, znajduje się przytulne, wypełnione ciepłem i kolorami miejsce, które wielu nazywa domem. – Jesteśmy w centrum Krakowa, niemal przy Rynku Głównym. Chodziło nam o to, by otworzyć klasztor, niech ludzie tu przyjdą – tłumaczy, krzątając się przy ekspresie do kawy, s. Pia Kaczmarczyk CSS. Jej zdjęcie odnajduję wśród fotografii zdobiących ściany tego domu. Siostra na drabinie. Siostra sprząta. Siostra… z wiertarką? – Własnymi siłami przygotowywałyśmy to miejsce – śmieje się duchaczka. Ludzie przynosili meble, młodzi i przyjaciele zakonu pomagali w urządzaniu. Jak to w domu.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Magdalena Dobrzyniak Dziennikarka, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i podyplomowych studiów edytorskich na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W mediach katolickich pracuje od 1997 roku. Wykładała dziennikarstwo na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Autorka książek „Nie mój Kościół” (z bp. Damianem Muskusem OFM) oraz „Bezbronni dorośli w Kościele” (z o. Tomaszem Francem OP).