Rząd przyjął stanowisko na najbliższy szczyt UE

Wśród głównych kierunków polityki UE wtorkowe stanowisko rządu na czerwcowy szczyt Unii wymienia "niwelowanie różnic społeczno-gospodarczych regionów UE i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego". Podkreśla też kwestie migracji i wzmocnienie strefy Schengen.

Rząd przyjął we wtorek przygotowane przez MSZ stanowisko Polski na posiedzenie Rady Europejskiej, które odbędzie się 23-24 czerwca w Brukseli.

Podkreślono w nim, że Polska bierze aktywny udział w kształtowaniu polityki wspólnotowej, realizując strategię gospodarczą "Europa 2020" czy Pakt Euro Plus. Polski rząd zastrzega, że polityka wspólnotowa powinna dążyć do niwelowania różnic społeczno-gospodarczych regionów UE, zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego czy wypracowywania kierunków strukturalnych przemian na rynku pracy.

Ponadto jednym z istotnych kierunków polityki gospodarczej powinno być dążenie do zapobiegania możliwości występowania podziału pomiędzy państwami strefy euro a pozostałymi państwami członkowskimi. Z tego względu konieczne jest dołożenie starań, by wypracowywane rozwiązania obejmowały wszystkie państwa.

Polska zgadza się w swoim stanowisku z opinią Komisji Europejskiej, że sytuacja pokryzysowa powinna skłaniać do mobilizacji społecznej ukierunkowanej na wprowadzanie reform oraz z diagnozą, że niezbędne jest podjęcie działań koordynacyjnych. Z tego względu Polska będzie popierać jak najszybsze przyjęcie pakietu legislacyjnego dotyczącego zarządzania gospodarczego w UE.

W stanowisku czytamy ponadto, że Polska w czasie prezydencji aktywnie włączy się w debatę nad problematyką migracji w Unii. Chodzi o wzmożony napływ obywateli z państw Afryki Północnej.

Zdaniem polskiego rządu państwa członkowskie UE powinny zapewnić osobom rzeczywiście wymagającym pomocy odpowiedniego wsparcia. Jednocześnie nasz rząd zwraca uwagę, że należy przyjąć rozwiązania regulujące powrót do swoich krajów migrantów ekonomicznych.

Służyć ma temu - jak czytamy w stanowisku - nawiązanie dialogu migracyjnego z Tunezją, Marokiem i Egiptem. "Polska deklaruje udzielenie pomocy w sytuacjach kryzysowych państwom członkowskim, do których napływa najwięcej osób z północnej części Afryki. Polska włączy się w pomoc humanitarną, zarówno na poziomie działań UE, jak i organizacji międzynarodowych" - czytamy w komunikacie CIR.

Polskie władze uważają ponadto, że konieczne jest wzmocnienie systemu zarządzania strefą Schengen, gdyż leży to w interesie wszystkich państw członkowskich tej strefy. Stanowisko precyzuje, że chodzi szczególnie o wzmocnienie ochrony granic zewnętrznych. W nadchodzącej prezydencji Polska deklaruje zaangażowanie w prace nad zakończeniem tworzenia Wspólnego Europejskiego Systemu Azylowego (WESA).

W stanowisku rządu napisano ponadto, że Polska popiera ideę rozszerzenia UE i oczekuje szybkiego zakończenia procesu negocjacji z Chorwacją.

Polskie władze wyrażają także zadowolenie, że UE dostrzegła kwestię Romów i opowiedziała się za wprowadzeniem systemowych działań na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społeczności romskiej. Chodzi o działania wspierające integrację tej społeczności, w tym sprawy związane z poprawą warunków zdrowotnych, bytowych i dostępu do rynku pracy. Niezwykle ważny jest też problem edukacji dzieci i młodzieży.

 

« 1 »