Kobieta, siostra zakonna, która nie ma biologicznych dzieci, staje się dla wielu niespokrewnionych osób matką. Na czym polegają macierzyńskie obowiązki w zakonie? Czy bycie matką w zgromadzeniu zakonnym zawsze wykluczało biologiczne macierzyństwo?
Według słownika PAN matka w zgromadzeniu zakonnym to siostra, która pełni w zakonie funkcję kierowniczą. – W naszych czasach rzeczywiście termin „matka” w zakonie oznacza siostrę przełożoną. Ale przecież jako Kościół mamy za sobą przynajmniej szesnaście wieków rozwoju życia zakonnego – opowiada s. Małgorzata Borkowska, benedyktynka z Żarnowca. – Pierwotnie na czele zakonów żeńskich zawsze stała matka. Doświadczona, twórcza, mogła dzielić się wiedzą i mądrością z młodszymi. W kolejnych wiekach zgromadzenia rozwijały się różnie, wybierały różne drogi – dodaje s. Małgorzata.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Agata Puścikowska Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2006 redaktor warszawskiej edycji GN, od 2011 dziennikarz działu „Polska” w GN. Autorka kilku książek, m.in. „Wojennych sióstr” oraz „Święci 1944. Będziesz miłował”.