Bez alkoholu na stadionach

Z apelem do rządu i klubów parlamentarnych o wprowadzenie poprawek uniemożliwiających handel piwem na stadionach zwrócił się Zespół Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

W oświadczeniu biskupi napisali, że troska o trzeźwość narodu to „obowiązek wszystkich obywateli, w sposób szczególny zaś tych, którzy w demokratycznych wyborach otrzymali misję ochrony dobra wspólnego”.

Według propozycji rządu na stadion nie będzie można wnieść alkoholu lub wejść pod jego wpływem. Będzie natomiast można kupić na miejscu napój o zawartości do 4,5 proc. alkoholu.

Przeciw takim zapowiedziom zaprotestował dziś Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, w imieniu którego wypowiedział się bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu. Poniżej publikujemy pełny tekst oświadczenia Zespołu:

 

Oświadczenie

Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości
ws. przyjęcia przez Radę Ministrów projektów ustaw
umożliwiających handel piwem na stadionach piłkarskich

Niepokojem napawają informacje medialne o ponownych próbach wprowadzenia piwa na stadiony. Działania Rządu, który z jednej strony deklaruje troskę o bezpieczeństwo i spokój na meczach piłkarskich, a z drugiej przyjmuje tak szkodliwe zapisy, budzą niezrozumienie i słuszny sprzeciw licznych środowisk. Jest on tym większy, że zwiększanie fizycznej dostępności alkoholu jest niezgodne nie tylko z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, ale również z Narodowym Programem Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na lata 2011 - 2015 przyjętym przez Radę Ministrów w dniu 22 marca 2011 r.

Jeżeli ustawy te zostaną przyjęte przez Parlament, przyniosą trudne do oszacowania szkody, zarówno w wymiarze bezpieczeństwa, jak i zdrowia publicznego. Szczególnie negatywnie wpłyną na bezpieczeństwo i zdrowie najmłodszych kibiców. Wpłyną również negatywnie na i tak już alarmujące statystyki, według których w Polsce żyje niemal 1 mln osób uzależnionych, zaś 4 mln stanowią grupę pijących szkodliwie i ryzykownie.

Dlatego też apelujemy do Rządu oraz przedstawicieli Klubów parlamentarnych o wprowadzenie poprawek uniemożliwiających handel piwem na stadionach. Troska o trzeźwość narodu, to troska o stabilny rozwój naszej ojczyzny. Jest to więc obowiązek wszystkich obywateli, w sposób szczególny zaś tych, którzy w demokratycznych wyborach otrzymali misję ochrony dobra wspólnego.

Pamiętajmy, że naród, który rozpija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości. Dlatego prosimy o modlitwy w intencji trzeźwości. Jednocześnie dziękujemy wszystkim, którzy dotychczas wyrazili swój sprzeciw wobec tych niebezpiecznych zmian. Zachęcamy rodziców, środowiska kibiców i wszystkich ludzi otwartych serc do świadectwa troski o trzeźwość, która jest troską o życie.

Niech mobilizacją dla osób podejmujących decyzje oraz nas wszystkich będą słowa nauki bł. Jana Pawła II: „Nie wolno kusić! Nie wolno igrać ze złem! Nie wolno "sprzedawać" człowieka za zysk doraźny i niegodziwy, zdobywany na ludzkich słabościach i wadach! Nie wolno wykorzystywać i pogłębiać ludzkiej słabości! Nie wolno dopuszczać do degradacji człowieka, rodziny, społeczeństwa, gdy się za nie wzięło odpowiedzialność wobec historii!”

Bp Tadeusz Bronakowski
Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski
ds. Apostolstwa Trzeźwości

« 1 »