Oczy całego świata zwrócone są na Paryż i okolice. Będziemy podziwiać sportowców walczących o medale w przeróżnych konkurencjach. Zupełnie niezauważeni będą ci, którzy również walczą, ale o przetrwanie po drugiej stronie mostu na Sekwanie.
Na przełomie kwietnia i maja 16 studentów związanych z wrocławskim Duszpasterstwem Akademickim „Maciejówka” odwiedziło dwóch polskich braci z Taizé, którzy od kilku lat prowadzą placówkę (fraternię). Ich głównym zadaniem jest towarzyszenie przybywającym do Paryża migrantom. Opiekun studentów, ks. Bartłomiej Kot, zaznacza, że u źródeł wyjazdu była chęć skonfrontowania tego, co o migrantach mówią. - Pisze się o nich źle. Gra się nimi politycznie, a nas bardzo interesowało spotkanie z człowiekiem - mówi.
Kapłan przypomina, że w 2021 roku władze Paryża oddzieliły 19. dzielnicę miasta od przedmieść w Pantin. Celem było odcięcie drogi do stolicy Francji narkomanom. Nie jest jednak tak, że do centrum nie można się w ogóle dostać innymi drogami. Tym bardziej adekwatna jest używana przez lokalsów nazwa „ściana wstydu”. Zapora w sposób symboliczny oddziela bowiem bogatych od biednych, co bardzo wielu uznaje za porażkę systemową władz. - Faktycznie te kontrasty są tam widoczne. Po jednej stronie Sekwany mieszkają bezdomni w namiotach, a po drugiej stronie rzeki jest bogata dzielnica, gdzie jest filharmonia, konserwatorium i inne ważne paryskie instytucje - zauważa.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Karol Białkowski Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Z wykształcenia teolog o specjalności Katolicka Nauka Społeczna, absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wieloletni prezenter i redaktor wrocławskiego Katolickiego Radia Rodzina, korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej, a od 2011 roku dziennikarz „Gościa”. Przez prawie 10 lat kierował wrocławską redakcją GN.