Kierunek: poganie

A kiedy się sprzeciwiali i bluźnili (…) powiedział do nich: "Od tej chwili pójdę do pogan". (Dz 18, 6)

Dz 18,1-8

A kiedy się sprzeciwiali i bluźnili (…) powiedział do nich: "Od tej chwili pójdę do pogan". (Dz 18, 6)

To moment przełomowy. Paweł, który pierwotnie „oddał się wyłącznie nauczaniu i udowadniał Żydom, że Jezus jest Mesjaszem” zostaje odtrącony. Na własnej skórze boleśnie doświadcza, co znaczą profetyczne słowa Janowego prologu: „A swoi Go nie przyjęli”.

Odtąd pójdę do pogan – to przełomowe zdanie w nauczaniu tego, który skrupulatnie zachowywał najmniejsze przepisy Prawa, chłonął słowa proroków, nocami czytał midrasze, kochał duszne, spalone słońcem Jeruszalaim i najświętsze miejsce świata: gigantyczną stojącą na wzgórzu Moria świątynię. „Wszyscy Żydzi znają moje życie – opowiadał – Od początku upływało ono wśród mego narodu w Jerozolimie. Żyłem według zasad najsurowszego stronnictwa naszej religii jako faryzeusz”.

Teraz zdecydował się na ryzykowny krok: ruszył do pogan. Szaweł, który jeszcze niedawno „wdychał grozę i wydychał śmierć” (to określenie Jose Prado Floresa) po latach na spotkaniu organizacyjnym apostołów rozkładając mapę Europy miał prawo rzucić: „Panowie, wy zajmijcie się Jerozolimą” i zaznaczywszy flamastrem całą południową Europę dodać: „A ja biorę resztę…”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz Marcin Jakimowicz Urodził się w 1971 roku. W Dzień Dziecka. Skończył prawo na Uniwersytecie Śląskim. Od 2004 roku jest dziennikarzem „Gościa Niedzielnego”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – poruszające wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem „Dzikim”. Wywiady ze znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznawali się do wiary w Boga stały się rychło bestsellerem. Od tamtej pory wydał jeszcze kilkanaście innych książek o tematyce religijnej, m.in. zbiory wywiadów „Wyjście awaryjne” i „Ciemno, czyi jasno”.