Aż 90 procent dzieci trenujących różne dyscypliny sportowe doświadczyło przemocy ze strony osób sprawujących nad nimi opiekę oraz współzawodników. Prawie 6 procent z nich podjęło z tego powodu próby samobójcze.
Co jakiś czas do opinii publicznej docierają informacje o sportowcach, którzy w dzieciństwie byli poddawani różnym formom przemocy. Tenisistka Selima Sfar, już jako osoba dorosła, opowiedziała mediom, jak w wieku 12 lat była wielokrotnie wykorzystywana seksualnie przez trenera. Trzy lata temu kilkanaście koszykarek ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego Łomianki oskarżyło trenera o znęcanie się psychiczne i molestowanie, gdy były nieletnie. Niedawno w internecie pojawiło się nagranie z kortów tenisowych w Belgradzie, na którym 14-letnia tenisistka jest bita w głowę i kopana przez mężczyznę, którym okazał się jej ojciec, a przemoc była jedną ze stosowanych przez niego metod „treningowych”.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Bogumił Łoziński Zastępca redaktora naczelnego i kierownik działu „Polska”. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, z Prymasem Polski kard. Józefem Glempem na czele, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”.