Pięcioro świętych stoi w szeregu, prezentując nam swoje atrybuty. Za życia się nie znali, mieszkali w różnych krainach, każdy w innym czasie. Teraz jednak w niebie są razem, gotowi być naszymi orędownikami.
Na średniowiecznych poliptykach ołtarzowych bardzo często wygospodarowywano miejsce na tego typu wizerunki. Zwykle, tak jak w tym przypadku, była to część tzw. predelli – dolnej strefy nastawy ołtarzowej umieszczonej pod głównym malowidłem. Wizerunków rozmaitych świętych domagali się wierni, ufający w ich wstawiennictwo w różnych sytuacjach.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Leszek Śliwa Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”. Prowadzi także stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu” pracuje od 2002 r. Autor pierwszej w Polsce biografii papieża Franciszka i kilku książek poświęconych malarstwu.