Wszyscy wobec siebie wzajemnie przyobleczcie się w pokorę (1 P 5, 5)
25.04.2024 00:00 GOSC.PL
Wszyscy wobec siebie wzajemnie przyobleczcie się w pokorę (1 P 5, 5)
Nie chodzi o to, by myśleć o sobie lepiej czy gorzej, ale by myśleć o sobie mniej. Założycielka zgromadzenia Małych Sióstr Jezusa s. Magdalena Hutin podpowiadała: „Nie dbajcie o to, by zajmować ostatnie miejsca. Dbajcie o miłość”.
Skoro, jak przypominał Thomas Merton, „pycha to uparte dążenie do bycia tym, kim się nie jest, ani nigdy nie miało być”, pokora jest zgodą na bycie sobą. Nie ma ona nic wspólnego z przepraszaniem za to, że się żyje.
„Kiedy naprawdę zacząłem kochać samego siebie, przestałem chcieć mieć zawsze rację. Dzięki temu rzadziej się myliłem. Dziś wiem, że to nazywa się… pokora” ‒ wspominał Charlie Chaplin. Co to znaczy być pokornym? – spytałem przed laty innego aktora - ks. Kazimierza Orzechowskiego. „Po prostu żyć, być sobą. Jeśli inni, widząc ciebie, zobaczą Boga, to łaska z nieba. Żyj, bądź sobą. Bądź wolny. Jeśli będą cię krytykowali, nie szkodzi, to też ci dobrze zrobi. Nie musisz się tym tak przejmować. Nie musisz być żadnym pokazem, okazem. Przejmowanie się sobą to zawsze będzie jakaś pycha, fałszywa pokora. Żyj tak, jakbyś był podglądany!”.
Marcin Jakimowicz Urodził się w 1971 roku. W Dzień Dziecka. Skończył prawo na Uniwersytecie Śląskim. Od 2004 roku jest dziennikarzem „Gościa Niedzielnego”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – poruszające wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem „Dzikim”. Wywiady ze znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznawali się do wiary w Boga stały się rychło bestsellerem. Od tamtej pory wydał jeszcze kilkanaście innych książek o tematyce religijnej, m.in. zbiory wywiadów „Wyjście awaryjne” i „Ciemno, czyi jasno”.