– Prostota umysłu moich podopiecznych, niepełnosprawnych umysłowo, sprzyja rozwojowi ich życia duchowego – jest pewien ks. Antoni Bartoszek.
Od 2001 r. posługuje w dwóch miejscach. Sprawuje funkcję kapelana młodych z niepełnosprawnością intelektualną w katolickim Ośrodku dla Osób Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej i wykłada teologię moralną na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. – Moim studentom powtarzam, jak ważna jest równowaga między wiarą a rozumem. Ale przypominam im też słowa Pana Jezusa: „Wysławiam Cię, Ojcze nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom”. To nie było wystąpienie przeciwko uniwersytetom i naukowcom, ale wskazanie, że konieczne jest zachowanie pokory umysłu, której uczą nas właśnie niepełnosprawni umysłowo. Parę lat temu, kiedy ciężko chory trafiłem na OIOM neurologiczny, w kaplicy naszego ośrodka trwał szturm modlitewny o mój powrót do zdrowia. Nasi podopieczni modlili się o wyzdrowienie swojego kapelana i nie mam wątpliwości, że ich prośby pomogły mi w tym.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Barbara Gruszka-Zych Dziennikarka działu „Kultura”. W „Gościu” od 1988 r., reportażystka, poetka, pisarka, krytyk literacki. Należy m. innymi do: Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Opublikowała też zbiory reportaży oraz książki wspomnieniowe. Laureatka wielu prestiżowych nagród. Wybory jej wierszy zostały wydane po litewsku i rosyjsku w Kownie, Wilnie, Petersburgu i Petersburgu i Wilnie.