Polecamy obszerny blok artykułów o zmartwychwstaniu Pana Jezusa.
„Nie ma Go tu”, czyli co się stało z Jezusem? [ks. Dariusz Dąbrowski COr]
– Wiecie, co się działo, znacie sprawę Jezusa z Nazaretu? – pyta ks. Dariusz Dąbrowski COr. Odwołuje się przy tym do mowy św. Piotra, wygłoszonej do zgromadzonego tłumu po zesłaniu Ducha Świętego i opowiada, jak zmartwychwstanie Jezusa odmieniło życie apostołów. “Jak wyglądał poranek zmartwychwstania 17 nizan, czyli 9 kwietnia 30 r.? Musimy wyobrazić sobie nasz poniedziałek o świcie: na dworze jeszcze ciemno, tylko gdzieniegdzie pojawiają się pierwsze światła w oknach; leniwie budzi się miasto, czasami przejedzie samochód; kilkoro zaspanych ludzi przemyka ulicami na pierwszą zmianę. Wszystko wygląda jak zawsze. Rzymski historyk Tacyt, opisując sytuację w Palestynie za panowania Tyberiusza, stwierdza: Sub Tiberio, quies – pod Tyberiuszem był spokój. Nawet nie wyobrażał sobie, jaki żar wywołały kazania Galilejczyka z Nazaretu i jak zmieniło świat to, co dokonało się w piątek 15 nizan 30 r., kiedy w Judei prokurator Poncjusz Piłat wydał wyrok skazujący na Jezusa, a wszystkim wydawało się, że dalej sub Tiberio, quies. Aż tu ktoś idzie na cmentarz zobaczyć grób, bo jeszcze płyną łzy, bo tęskni serce, bo tak szybko zapomnieć nie można!” – podkreśla autor.
„Życie. Moja historia w Historii”. Nietypowa autobiografia papieża Franciszka [ks. Rafał Skitek]
To nie jest typowa autobiografia. Zarówno pod względem formy, jak i treści. „Life. La mia storia nella Storia” (“Życie. Moja historia w Historii”) to owoc rozmów papieża Franciszka z watykanistą Fabio Marchese Ragoną – tłumaczy ks. Rafał Skitek omawiając papieską biografię. “Franciszek nie skupia się wyłącznie na detalicznym opowiedzeniu swojej przeszłości. Jego biografia jest często bodźcem do osobistej refleksji na temat bieżących zagadnień z życia Kościoła i świata. Jego wypowiedzi przeplatają się ze słowem narratora, który dopowiada, porządkuje i rekonstruuje zdarzenia z przeszłości. Zabieg ten pozwala pełniej i lepiej uchwycić sens tego, o czym mówi Franciszek, który w ten sposób zaprasza do pełnego emocji świata, gdzie radość miesza się ze smutkiem, sukcesy z porażkami” – pisze autor.
Kapelan więzienny: Gdy spowiadają się więźniowie, konfesjonał trzeszczy z emocji osadzonego [Agata Puścikowska]
Agata Puścikowska rozmawia z ks. Tomaszem Źwiernikiem, kapelanem więziennym, który od 20 lat posługuje wśród osadzonych w Zamościu. Kapłan opowiada o swoim towarzyszeniu więźniów i dzieli się doświadczeniem prowadzenia ewangelizacji w zakładzie karnym. “AP: Jakie czasy stworzyły ludzi osadzonych w więzieniu? ks. TŹ: – Nie będzie jednoznacznej odpowiedzi. Część z nich wywodzi się z patologii, ze skrajnej biedy. Więc w tym kontekście pochodzą z trudnych czasów. Ale trzeba zapytać, co było i jest dla nich, gdzieś tam głęboko, dobrem. Ich patrzenie na dobro było bardzo subiektywne. Często sugerowali się własnym szczęściem, opacznie pojętym. Jeśli wyszli z biedy materialnej, to przez konkretne działania stali się silni, bogaci i w swoim środowisku wpływowi. W ich mniemaniu „zrobili sobie” dobre czasy. A że niemoralnymi metodami… Najważniejsze, że wyrwali się z biedy. Stać ich było na wszystko, a wraz z pieniędzmi przyszedł prestiż, pojawiły się kobiety. Często potem żyli już przyzwoicie, w zgodzie z prawem. Gdy w końcu system przypomniał sobie o nich, zawalił im się dobry świat” – mówi kapelan.
Rząd bez sumienia. Klauzula sumienia jest zadrą w oku zwolenników aborcji [Bogumił Łoziński]
Walcząc z klauzulą sumienia, rząd Donalda Tuska chce zlikwidować podstawowe prawo człowieka, chronione przez konstytucję i międzynarodowe akty prawne – podkreśla Bogumił Łoziński, pisząc o zapowiadanych restrykcjach wobec lekarzy, odmawiających wykonania aborcji ze względu na sprzeciw sumienia. “Premier osobiście zaangażował się w podważenie klauzuli sumienia, która jest zadrą w oku zwolenników aborcji, ponieważ lekarz, powołując się na nią, ma prawo odmówić zabicia nienarodzonego dziecka. Kluby poselskie KO i Lewicy złożyły w Sejmie projekty ustaw, które m.in. wprowadzają prawo do aborcji na życzenie do 12. tygodnia życia dziecka, a PO proponuje także zapisy ograniczające stosowanie klauzuli sumienia. Nie czekając na debatę nad tymi projektami, premier zapowiedział, że rozporządzeniem ograniczy zakres stosowania sprzeciwu sumienia” – pisze autor.
Olena – dziewczyna światła [Agata Puścikowska]
Stała się inspiracją filmową. I symbolem, bo nie była jedyną… – Agata Puścikowska opisuje historię Aleksandry Bystroń-Kołodziejczyk, która była pierwowzorem jednej z postaci w filmie “Strefa interesów.” “Aleksandra urodziła się 26 lipca 1927 roku w Brzeszczach, miejscowości leżącej kilkanaście kilometrów na południowy zachód od Oświęcimia. Pochodziła z rodziny o tradycjach patriotycznych i narodowowyzwoleńczych. Już pradziadek walczył w powstaniu styczniowym, ojciec Paweł natomiast w powstaniu na Śląsku Cieszyńskim, w oddziałach gen. Hallera. Ola miała też starszą siostrę Marię. Gdy wybuchła wojna, ich ojciec pracował jako mierniczy w kopalni w Brzeszczu, a został aresztowany w kwietniu 1940 roku i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. Jego uwięzienie było dla dziewczynki wstrząsem: widziała, że w ciągu doby dostawał kromkę chleba i trochę zupy z buraków i kaszy. Potem ojciec został przewieziony do Gusen: więźniowie obgryzali tam korę z drzew, by przeżyć. Pracowali, nosząc niebotycznie ciężkie kamienie. Okoliczna niemiecka ludność nie pomagała im. Więźniowie masowo umierali z głodu, chorób, wycieńczenia” – opowiada autorka.
Ameryka na wojnie z TikTokiem [Maciej Legutko]
Najpopularniejsza aplikacja na świecie za kilka miesięcy może zostać zablokowana w USA. Decyzję podjęła już Izba Reprezentantów. Ustawa czeka na przyjęcie przez Senat i podpis prezydenta. O konsekwencjach kontrolowania TikToka przez władze Chin oraz jego wpływie na młodych użytkowników pisze Maciej Legutko. “Nie ma w historii internetu równie spektakularnego sukcesu jak TikTok. Choć został stworzony zaledwie 8 lat temu (dla porównania – Facebook ma 20 lat, a Instagram 14), został już najczęściej ściąganą na urządzenia aplikacją w historii – około 4,7 miliarda pobrań. TikTok ma na świecie ponad miliard aktywnych użytkowników, z czego 170 milionów w USA (w Polsce – 13,7 miliona). Twórca aplikacji, chińska firma ByteDance, jest obecnie wyceniana na ponad 250 miliardów dolarów. Mimo oszałamiającej popularności, dla starszego pokolenia użytkowników internetu, które zdążyło już oswoić Facebooka, TikTok nadal pozostaje dość hermetyczny. Znajduje to odzwierciedlenie w statystykach. Dwie trzecie użytkowników serwisu to osoby w wieku od osiemnastu do trzydziestu czterech lat. W jego dynamicznym rozwoju pomogła pandemia, gdy zamknięci w domach młodzi ludzie zaczęli spędzać jeszcze więcej czasu w sieci. W 2020 roku, szczytowym okresie koronawirusa, liczba użytkowników TikToka wzrosła o trzy czwarte” – podkreśla dziennikarz.