Nie ulega wątpliwości, że w Munkeby Mariakloster, półtora kilometra od XII-wiecznych ruin pierwszego klasztoru, Król nie śpi. Żyje i działa, choć niejako z ukrycia.
Czwarta nad ranem. W regionie Trøndelag w środkowej Norwegii, choć Wielkanoc tuż-tuż, w powietrzu rządzi jeszcze lekki mróz. A powietrze jest tu fascynująco czyste, pachnące naturą; sprawia, że śpi się tu jak zabity i chodzi głodnym jak wilk. Cała gmina Levanger jeszcze śpi, ale w Munkeby, którego nazwa znaczy tyle co „miejsce mnichów”, trzech Francuzów i jeden Irlandczyk wyłączają budziki. O ile w ogóle je nastawili poprzedniego wieczoru, przywykli do standardowego planu dnia. Jeden z nich wstąpił do trapistów, gdy inny się rodził. Kilkadziesiąt kilometrów stąd, w jednej z najpiękniejszych świątyń na świecie, spoczywa święty Olaf. O wiele bliżej, prawie „tuż za rogiem”, znajdują się kamienie ruin pierwszego klasztoru trapistów, tego z XII wieku.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.