Nie tylko Ulmowie

Większość bohaterów II wojny światowej, którzy ryzykowali własne życie, by chronić życie innych, nigdy nie będzie upamiętniona, czy nawet znana – zauważa dr Paweł Błażewicz z Biura Rzecznika Prasowego IPN, koordynator projektu „Nie tylko Ulmowie" składającego się z cyklu miniatur filmowych o Polakach ratujących Żydów.

Karol Białkowski: – Mija 80 lat od męczeństwa błogosławionej rodziny Ulmów. To chyba dobra okazja do zwrócenia uwagi, że nie tylko oni ryzykowali życiem ratując innych. Nie tylko oni zapłacili za pomaganie Żydom śmiercią...

Dr Paweł Błażewicz:
Dla Instytutu Pamięci Narodowej Polacy ratujący Żydów to jeden z głównych tematów badawczych. W ostatnim czasie wydaliśmy 7-tomową serię książek, która nosi tytuł „Relacje o pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w latach 1939-1945”. Są to historie przekazane przez naocznych świadków na potrzeby śledztw dotyczących niemieckich zbrodni na Polakach ratujących Żydów. Są to więc poważne dokumenty. Dodatkowo mamy już wydany pierwszy tom książki „Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej”. Tylko w tym jednym tomie są zebrane 333 noty dotyczące 654osób pomagających Żydom w tamtym okresie. Do każdej noty są dodane źródła, na bazie których te wydarzenia zostały opisane. Ta książka została wydana zarówno w języku polskim, jak i w angielskim. To do tych publikacji nawiązują w większości filmy z cyklu „Nie tylko Ulmowie”. W tyłówce każdego z nich dajemy wskazówki, gdzie konkretnie – w której książce i na której stronie można te historie znaleźć. Dokumenty publikowane na kanale IPNtv na YouTube nie są więc tylko materiałem publicystycznym, choć rzeczywiście jest on podany w sposób popularyzatorski. Premiery kolejnych odcinków zaplanowaliśmy w każdy piątek aż do końca maja.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Karol Białkowski Karol Białkowski Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Z wykształcenia teolog o specjalności Katolicka Nauka Społeczna, absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wieloletni prezenter i redaktor wrocławskiego Katolickiego Radia Rodzina, korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej, a od 2011 roku dziennikarz „Gościa”. Przez prawie 10 lat kierował wrocławską redakcją GN.