Nowy numer 17/2024 Archiwum

W najnowszym „Gościu Niedzielnym”: Tu chodzi o miłość

Aby dobrze przeżyć Triduum Paschalne, trzeba dać się porwać miłości.

W najnowszym "Gościu Niedzielnym" nr 12/2024
Gość Niedzielny

Źle jest, jeżeli w naszej konfrontacji z grzechami uznajemy konieczność zrobienia ich listy, czasem w szyku od najcięższego do najlżejszego, po czym przedstawiamy je Bogu w relacji przypominającej raczej transakcję niż spotkanie dwóch kochających się osób – tłumaczy ks. Adam Pawlaszczyk w szóstej części cyklu wielkopostnego.„Trudno wymyślić trafniejsze porównanie: rachunek sumienia dobrze przeprowadzony to zawsze droga do ponownego odkrycia swojego najgłębszego ‚ja’. Bez względu na to, jaką formę przyjmie. Najbardziej znana to ta należąca do warunków dobrej spowiedzi – przed przystąpieniem do kratek konfesjonału grzesznik proszący o miłosierdzie przypomina sobie swoje grzechy i wzbudza akt żalu. Postanawia następnie poprawę, wyznaje grzechy i uzyskuje rozgrzeszenie. Dość podobną formułę ma rachunek sumienia towarzyszący wieczornej modlitwie, na przykład w trakcie odmawiania komplety. Ale przecież nie muszą to być jedyne formy. Znane są i te uwielbieniowe, kiedy człowiek uświadamia sobie (przypomina) wielkie dobro, jakie otrzymał od Boga, i oddaje Mu za to chwałę” – pisze autor.

Ponadto w numerze:

Abp Tadeusz Wojda dla „Gościa Niedzielnego”: Chcemy się spotkać z rządem i wyjaśnić nasze stanowisko [Bogumił Łoziński]

O inicjatywach rządu uderzających w Kościół, konieczności rozmów z jego przedstawicielami oraz najważniejszych wyzwaniach w rozmowie z Bogumiłem Łozińskim mówi abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. „Jest ich z pewnością wiele. Przede wszystkim zmienia się religijność, mentalność. Stawiamy sobie pytanie o Kościół przyszłości. Z jednej strony widzimy, że ubywa ludzi z Kościoła, z drugiej coraz mocniej uaktywniają się świeccy, włączają się w głoszenie Ewangelii. Trzeba pracować, aby ich zaangażowanie w ewangelizację było coraz większe. Ważnym wyzwaniem jest samo przepowiadanie Dobrej Nowiny, innym jest katechizacja. Co robić, aby młodzież nie rezygnowała z lekcji religii? Chcemy też rozwijać katechezę przyparafialną, aby na jej bazie budować wspólnotę parafii. Kolejnym wyzwaniem jest rodzina, która potrzebuje mocnego wsparcia, aby nie tracić swojej tożsamości opartej na antropologii chrześcijańskiej” – odpowiada przewodniczący KEP zapytany o najważniejsze wyzwania dla Kościoła katolickiego w Polsce.

Tu chodzi o miłość [ks. Tomasz Jaklewicz]

Co roku powraca temat Trzech Dni, które są centrum Ewangelii. Co zrobić, by przeżyć je głęboko? Trzeba dać się porwać miłości. Bo ona jest kluczem. Tak Bóg umiłował, że Syna swego dał. Dał na krzyżu i dał w poranek wielkanocny. Nie przypadkiem jako pierwsza ten dar przyjęła kochająca Maria Magdalena – pisze ks. Tomasz Jaklewicz.„Triduum Paschalne to jedna droga pokonana przez Jezusa. Są trzy wyraźne części tego paschalnego dramatu. Pierwszy akt to Jezus ukrzyżowany – ta część Paschy składa się z kilku scen: ostatnia wieczerza, gdy Jezus antycypuje swoją śmierć w znakach połamanego chleba i kielicha z winem; noc trwogi w Ogrójcu zakończona uwięzieniem; sąd i droga na Golgotę; śmierć na krzyżu. Druga część to Jezus złożony do grobu – tu pozornie niewiele się dzieje. Zero akcji, cisza grobu. Jezus schodzi w otchłań śmierci, idzie ku tym, którzy umarli, aż do Adama i Ewy, aby ich wybudzić do życia. Trzecia część to Jezus zmartwychwstały – zwycięstwo miłości nad nienawiścią, życia nad śmiercią. Spotkanie z wybranymi uczniami, ale pierwsza była ona – nawrócona grzesznica Maria Magdalena” – przypomina ks. Tomasz Jaklewicz.

Krajobraz przedwyborczy. Czy rola samorządów ogranicza się do wymiaru lokalnego? [Andrzej Grajewski]

Wybory samorządowe zdecydują nie tylko o tym, kto będzie rządził w naszych miastach, powiatach, gminach i województwach, ale będą ważnym sprawdzianem przed wyborami do Parlamentu Europejskiego – podkreśla Andrzej Grajewski. „Samorząd terytorialny okazał się jedną z najbardziej udanych reform ustrojowych przeprowadzonych po upadku komunizmu. W maju 1990 r. odbyły się wybory samorządowe – pierwsze w pełni demokratyczne w powojennej Polsce. Gminy stały się podstawą ustroju samorządowego – otrzymały osobowość prawną, przejęły własność komunalną i prawo do dysponowania swoim majątkiem. Kolejnym etapem reformy były zmiany przygotowane przez rząd Jerzego Buzka. W 1999 r. wprowadzono dwa nowe szczeble samorządu: powiaty i samorząd wojewódzki. Ukształtowany wtedy został trójstopniowy model polskiego samorządu. Zastąpił on obowiązujący od 1975 r. podział dwustopniowy na województwa i gminy. Obecnie jest w Polsce 16 województw, 314 powiatów oraz 66 miast na prawach powiatów, a także 2477 gmin, w tym 302 gminy miejskie, 677 gmin miejsko-wiejskich i 1498 wiejskich. Wybory, które odbędą się 7 kwietnia, miały być przeprowadzone jesienią 2023 r. Jednak dla uniknięcia organizacji w zbliżonym terminie wyborów samorządowych oraz parlamentarnych, na wniosek PiS kadencja organów jednostek samorządu terytorialnego została przedłużona do 30 kwietnia 2024 r. ”– pisze autor.

Młodzi, samotni, bezdzietni. Dlaczego w Polsce rodzi się tak mało dzieci? [Piotr Legutko]

O przyczynach drastycznego spadku urodzeń w Polsce w rozmowie z Piotrem Legutką mówi Michał Kot, ekspert ds. polityki społecznej i demograficznej. „PL: W 2023 roku liczba urodzeń w Polsce wyniosła 272 tys., najmniej od wybuchu ostatniej wojny światowej. Niechlubne rekordy pobijamy od kilku lat. Dlaczego? MK: – Przede wszystkim dlatego, że od 10 lat spada liczba kobiet w wieku rozrodczym i będzie spadać przez najbliższe 20 lat. Kobiety urodzone w czasie wyżu przełomu lat 70. i 80. ubiegłego wieku mają powyżej 40 lat, a w wiek rozrodczy wchodzą zdecydowanie mniej liczne roczniki urodzone na przełomie wieków, co oznacza, że spadać będzie liczba potencjalnych matek i też siłą rzeczy dzieci będzie się rodzić coraz mniej” – tłumaczy ekspert.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy