Do przejścia od słów do czynów, od sławienia walki do odnoszenia zwycięstw nawoływał Rosjan znany reżyser, przewodniczący Związku Filmowców Rosyjskich, Nikita Michałkow.
25 maja wygłosił on improwizowane, wielokrotnie przerywane burzliwymi oklaskami, przemówienie na rozpoczętym w tym dniu w Moskwie XV Światowym Rosyjskim Soborze Ludowym. Głównym motywem jego wypowiedzi była tęsknota za wielką, imperialną Rosją i ostra krytyka dzisiejszego jej oblicza.
Zdaniem reżysera, w obecnym hymnie państwowym (do melodii z czasów sowieckich – KAI) znajdują się słowa o Bogu ochraniającym kraj. Nawiązując do faktu, że nikt z obecnych w sali nie znał tego tekstu i wysłuchał hymnu w milczeniu, Michałkow podkreślił, że gdyby ten Sobór zebrał się sto lat temu, jego uczestnicy jednym głosem odśpiewaliby ówczesny hymn „Boże, chroń cara”. Zaznaczył, że nie jest istotne, kto napisał słowa [ich autorem w pierwszej, stalinowskiej wersji hymnu, był ojciec reżysera, Siergiej Michałkow – KAI], bo „hymn to obywatelska modlitwa”.
Mówca ostro skrytykował też Ministerstwo Obrony za mundury polowe żołnierzy na niedawnej paradzie zwycięstwa, które uniemożliwiały rozpoznanie rodzajów broni. Jeszcze większe oburzenie wywołał w nim widok zwierzchnika sił zbrojnych prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, premiera Władimira Putina i ministra obrony Andrieja Sierdiukowa, którzy odbierali tę paradę na siedząco. Przypomniał, że nawet schorowany Leonid Breżniew na kilka dni przed swą śmiercią w listopadzie 1982 r. przyjmował paradę stojąc.
Dostało się też ministrowi oświaty Andriejowi Fursience (który wcześniej odczytał pozdrowienia dla Soboru od premiera Putina) za reformy – zdaniem Michałkowa – niszczące oświatę. Pod koniec przemówienia Michałkowa burzliwie oklaskujący go uczestnicy obrad zaczęli wołać: „Precz z Fursienką!”, „Zwolnić Fursienkę!”.
Następnie mówca zaczął krytykować politykę wewnętrzną państwa i zarysował geopolityczną sytuację Rosji. Wskazał na Chiny, które – według niego – przezwyciężyły wpływy światowe tylko dlatego, że utrzymały swój ustrój [totalitarny – KAI] i „dzisiaj są trzecią siłą, a właściwie drugą, wkrótce zaś staną się pierwszą potęgą, która decyduje o losach świata”. Zapytał retorycznie zebranych: „Kiedy my staniemy się pierwszą siłą?”, wywołując po raz kolejny burzliwą owację.
W rozpoczętym 25 maja XV Światowym Rosyjskim Soborze Ludowym uczestniczą hierarchowie i niżsi duchowni prawosławni, członkowie innych wyznań i religii, przedstawiciele władz, kultury, nauki i działacze społeczni. Tematem obrad są „Wartości podstawowe – fundamentem jedności narodów”. Jednym z głównych mówców pierwszego dnia był patriarcha Cyryl, który wezwał do wypracowania zestawu tych wartości, a zarazem do pracy nad wewnętrzną przemianą Rosjan.