Sejmowa Komisja o mniejszości tatarskiej

Społeczność tatarska w Polsce wydaje dwa czasopisma, organizuje dni kultury tatarskiej, a także prowadzi zespół pieśni i tańca - wynika z informacji MSWiA, przedstawionej w czwartek podczas posiedzenia Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Według przeprowadzonego w 2002 roku Narodowego Spisu Powszechnego przynależność do tatarskiej mniejszości etnicznej zadeklarowało 477 obywateli polskich. Największe skupisko osób narodowości tatarskiej znajduje się na terenie województwa podlaskiego i liczy 319 osób.

Najwięcej Tatarów mieszka w Białymstoku, Sokółce i Dąbrowie Białostockiej. Dwie rdzenne kolonie tatarskie znajdują się w miejscowościach Bohoniki i Kruszyniany; mieszka tam obecnie po kilka rodzin tatarskich. Tatarzy mieszkają ponadto w Wielkopolsce, na Pomorzu Gdańskim, Mazowszu i Śląsku, a także w Gdańsku, Poznaniu i w Warszawie.

Społeczność tatarska wydaje dwa czasopisma: dwumiesięcznik "Życie Tatarskie" i kwartalnik "Przegląd Tatarski". Na antenie TVP Białystok nadawany jest raz w miesiącu program "Podlaski Orient".

Od kilku lat Muzułmański Związek Religijny organizuje na Podlasiu dni kultury tatarskiej. Na te spotkania składają się sesje popularnonaukowe o życiu Tatarów oraz wycieczki do meczetów muzułmańskich (znajdują się one w Bohonikach i Kruszynianach). W Białymstoku działa także tatarski zespół pieśni i tańca "Buńczuk".

Społeczność tatarska w Polsce nie zna języka swoich przodków i posługuje się językiem polskim. Tatarzy są wyznawcami islamu. Obecnie istnieją muzułmańskie gminy wyznaniowe: w Białymstoku, Bohonikach, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Kruszynianach, Poznaniu i w Warszawie.

 

« 1 »