Czy masowe protesty rolników to początek wielkiego sprzeciwu wobec polityki Unii Europejskiej? Rozmowa z cyklu „Bliżej świata”. Gościem Jaśminy Nowak jest Karol Olszanowski.
W ostatnich tygodniach rolnicy w Polsce i wielu innych krajach europejskich protestują m.in. przeciwko założeniom Europejskiego Zielonego Ładu. Kryzys w rolnictwie europejskim trwa jednak od lat i jest związany również z innymi obszarami unijnej polityki.
Gdzie doszukiwać się jego prawdziwych przyczyn? Jaka jest agenda Unii Europejskiej? Czy naprawdę chodzi o zniszczenie, jak twierdzą rolnicy, całego unijnego rolnictwa? Czy masowe protesty rolników to początek wielkiego sprzeciwu wobec polityki Unii Europejskiej? Czy protesty mogą rozlać się na inne grupy społeczne, wymuszając zrewidowanie polityki unijnej? Czy polscy rolnicy słusznie obawiają się, że ukraińskie produkty zdestabilizują polski rynek? I kto naprawdę traci a kto zarabia na ukraińskim i rosyjskim zbożu? Ile winy za obecną sytuację jest po stronie regulacji unijnych, ile po stronie zaniedbań rządów – poprzedniego i obecnego? Czy dziś jest jeszcze w Europie miejsce dla małych i średnich gospodarstw?
Na te pytania, w rozmowie z Jaśminą Nowak, odpowiada Karol Olszanowski - prawnik, ekonomista, analityk rynku rolnego. Polecamy kolejny odcinek naszego cyklu „Bliżej świata”.
red.