Skąd się wziął Wielki Post i czy od początku wyglądał tak samo? Od kiedy chrześcijanie praktykują jego przeżywanie? I czy liczba 40 dni, kojarzona zwykle z Wielkim Postem, zawsze była punktem odniesienia dla tego okresu?
Aby wyjaśnić genezę Wielkiego Postu, trzeba sięgnąć do samych początków chrześcijaństwa. Najstarszym świętem chrześcijańskim jest, oczywiście, Wielkanoc, czyli Pascha. Pierwsi chrześcijanie świętowali Paschę w ramach obrzędów żydowskich, wypełniając ją jednak nową treścią. Na upamiętnienie wyjścia Izraelitów z Egiptu nałożyło się teraz świętowanie przejścia Jezusa przez mękę i śmierć do zmartwychwstania. Tym samym Pascha stała się najważniejszym świętem chrześcijańskim i trzeba się było do niej odpowiednio przygotować.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Szymon Babuchowski Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W „Gościu” jest kierownikiem działu Kultura. Poeta, autor siedmiu tomów wierszy. Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Marcin Styczeń, Natalia Niemen, Stanisław Soyka i wykonawcy projektu Betlejem w Polsce.