W dwudniowym spotkaniu Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży, które trwało od 30 do 31 stycznia, uczestniczyli biskupi na czele z przewodniczącym rady bp. Grzegorzem Suchodolskim, duchowni, świeccy konsultorzy oraz zaproszeni goście. Na zakończenie hierarchowie spotkali się z Tośką Szewczyk, w przeszłości wykorzystaną seksualnie przez duchownego, autorką „Talerza skrzywdzonych” oraz listu wysłanego do wszystkich członków episkopatu.
W rozmowie z KAI bp Grzegorz Suchodolski wyjaśnił, że podczas spotkania duchowni podjęli wspólną prace nad stworzeniem tekstu opisującego kondycję społeczną, kulturową, religijną oraz duchową młodzieży. Dokument ten powstaje na wniosek Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), która zwróciła się z prośbą o sporządzenie raportu do 39. krajów członkowskich gremium.
Za polski dokument odpowiadają Rada ds. Duszpasterstwa Młodzieży na czele z bp. Grzegorzem Suchodolskim, Rada ds. Duszpasterstwa Powołań z bp. Andrzejem Przybylskim oraz Ogólnopolskie Kolegium Duszpasterzy Akademickich, któremu przewodniczy bp Marek Marczak.
- Spotkaliśmy się w gronie przedstawicieli tych trzech gremiów Konferencji Episkopatu Polski, żeby wypracować pierwszą roboczą wersję raportu, który teraz, w wewnętrznym obiegu, będzie dalej uzupełniany i poprawiany, tak by w kwietniu dostarczyć CCEE gotowy tekst. Zajęło nam to dużo czasu, ponieważ nie jest łatwo opisać stan społeczny, kulturowy, religijny i duchowy polskiej młodzieży, zwracając także uwagę na nowe konteksty, w których przychodzi nam pracować po pandemii, w pędzącej laicyzacji społeczeństwa – wyjaśnił biskup.
- Ufamy, że dokument będzie pierwszym krokiem, by opisać obraz zmian jakie zachodzą w postawie polskiej młodzieży – dodał, podkreślając, że dokument będzie też zawierał opis wszystkich polskich inicjatyw religijnych dla młodych, których w Polsce nie brakuje. - Polskie doświadczenie pracy z młodzieżą jest bardzo bogate. Choć maleje liczba osób, które z nich korzystają, jest to duży wysiłek różnych środowisk duszpasterstwa młodzieży, by takie propozycje, do młodych kierować – podkreślił przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.
Osobą koordynującą pierwszą część spotkania był ks. Krzysztof Porosło - duszpasterz akademicki z archidiecezji krakowskiej.
W drugiej części spotkania uczestnicy omawiali najważniejsze ogólnopolskie wydarzenia, które będą przygotowane na ten rok dla polskiej młodzieży. Wzięli w nim udział o. Tomasz Nowak OP, s. Łucja Rado OP (odpowiedzialni za tegoroczną Lednicę), o. Tomasz Maniura OMI (organizator Festiwalu Życia) oraz Andrzej Dubiel, prezes Fundacji Muza Dei (organizator Strefy Chwały), który zapowiedział nową inicjatywę zatytułowaną Strefa Chwały Młodych, zaplanowaną na jesień w Arenie w Sosnowcu.
- W tym roku Lednica i Festiwal Życia w Kokotku będą miały nawet ten sam temat, który zostanie najprawdopodobniej zaprezentowany już jutro. Chcemy więcej rzeczy robić razem, by współpracować i wspólnie odczytywać jakie treści są dziś potrzebne młodym – wyjaśnił bp Suchodolski.
Na koniec obecni na spotkaniu biskupi odbyli rozmowę z Tośką Szewczyk, autorką „Talerza skrzywdzonych”. - Była to odpowiedź biskupów zrzeszonych w Radzie ds. Duszpasterstwa Młodzieży na list, który otrzymaliśmy od Tośki Szewczyk w minionych miesiącach. To było bardzo dobre spotkanie, pokazujące że chcemy iść razem, wspierać się w tym niełatwym procesie uzdrawiania, szukania nowych dróg, wyrabiania wzajemnej wrażliwości. Jako Rada chcemy być razem, obecni. Chcemy rozmawiać i słuchać siebie nawzajem – wyjaśnił biskup.
Uczestnicy spotkania rozmawiali również o planach na jubileusz, który będzie przeżywany przez cały Kościół w 2025 roku. Spotkaniu towarzyszyły modlitwy i Eucharystie w intencji polskiej młodzieży oraz inicjatyw, które polski Kościół przygotowuje dla młodych.