Władze Zambii ogłosiły w czwartek zintensyfikowanie kampanii zdrowotnej mającej na celu zwalczanie cholery, której przypadki narastają w tym kraju.
Wzrost zachorowań odnotowuje się w Zambii od października. Epidemii sprzyjają ulewne opady, które przyspieszają przenoszenie choroby przez skażoną wodę i żywność
Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego z powodu cholery zmarło już prawie sto osób. Najwięcej przypadków śmiertelnych miało miejsce w ostatnim kwartale mijającego roku.
W ciągu ostatniej doby odnotowano pięć kolejnych zgonów i 111 nowych przypadków zakażenia. To najwyższa dzienna liczba zakażeń w 2023 r.
Zambia: Govt steps up anti-cholera campaign as deaths near 100Zambijska minister zdrowia, Sylvia Masebo, podczas czwartkowej konferencji prasowej oceniła, iż wskaźnik śmiertelności w związku z obecną epidemią, wynoszący około 3%, jest „bardzo niepokojący”.
Epidemią cholery dotknięte jest również Zimbabwe. Ten graniczący z Zambią kraj, gdzie w 2023 r. odnotowano ponad 250 zgonów, ogłosił niedawno stan wyjątkowy w związku z chorobą.
Wg. WHO liczba przypadków cholery, wzrasta na całym świecie, a liczba zgłoszonych przypadków wrosła w ostatnich latach ponad dwukrotnie, z ponad 223 tys. w 2021 r. do ponad 472 tys. w 2022 r.
Afryka jest kontynentem najbardziej dotkniętym rozprzestrzenianiem się choroby. We wrześniu 2023 r. odnotowano ponad 580 tys. przypadków cholery.
W 2017 r. WHO uruchomiła globalną strategię kontroli cholery, w ramach której wdrożono plan działania przewidujący redukcję zgonów z powodu cholery o 90 proc. do roku 2030.
Każdego roku na całym świecie odnotowuje się od 1,3 do 4,0 milionów przypadków cholery i od 21 tys. do 143 tys. zgonów z jej powodu.
Cholera jest ostrą chorobą, która nieleczona może zabić w ciągu kilku godzin. Kluczowe znaczenie w zapobieganiu i kontrolowaniu cholery i innych chorób przenoszonych przez wodę ma zapewnienie dostępu do bezpiecznej wody i urządzeń sanitarnych.
kabe/africanews