„Przy bólu i zażenowaniu z powodu nadużyć seksualnych, my, ludzie wierzący, możemy jednocześnie cieszyć się i być dumni, że Kościół katolicki jest właściwie jedyną instytucją, która na ten problem reaguje tak konkretnie i odpowiedzialnie” – powiedział KAI ks. Tomasz Sielicki TChr.
Przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce (KWPZM) skomentował w ten sposób wydany przez Stolicę Apostolską okólnik ws. czynów pedofilii popełnionych przez duchownych. Dokument zaleca opracowanie przez poszczególne episkopaty wytycznych na temat postępowania w przypadku tego typu nadużyć.
Ks. Sielicki zaznaczył, że problem pedofilii nie dotyczy wyłącznie Kościoła, lecz dotyka całych społeczeństw i różnych grup. „Przy bólu i zażenowaniu z powodu nadużyć seksualnych, my, ludzie wierzący, możemy jednocześnie cieszyć się i być dumni, że Kościół katolicki jest właściwie jedyną instytucją, która na ten problem reaguje tak konkretnie i odpowiedzialnie” – powiedział kapłan.
Przewodniczący KWPZM zwraca uwagę, że watykański dokument, będący rodzajem zwięzłego kodeksu, nie wnosi w gruncie rzeczy niczego nowego, natomiast zbiera i przypomina wcześniej wydane normy watykańskie w sprawie czynów pedofilskich. Jednak, jak ocenia kapłan, „przez sam fakt wydania dokumentu Kościół sygnalizuje, iż nie zapomniał o problemie, trzyma rękę na pulsie, działa i podejmuje konkretne kroki”.
Ks. Sielicki podkreśla, że w okólniku bardzo jasna ukazana została odpowiedzialność biskupów i wyższych przełożonych zakonnych w badaniu spraw i zapobieganiu nadużyciom a także mocno podkreślono troskę o dyskrecję i dbanie o dobre imię osób i instytucji.
„Watykański okólnik wyraża konieczność szacunku dla ofiar, zaleca okazywanie im adekwatnej pomocy duchowej i psychologicznej oraz wskazuje na konieczność wysłuchania pokrzywdzonych” – przypomina ks. Sielicki.
Jego zdaniem ważny jest także aspekt obrony tych, których się oskarża, włącznie z respektowaniem zasady domniemanej niewinności do czasu udowodnienia winy.
W opublikowanym dziś w Watykanie „Okólniku do Konferencji Episkopatów w sprawie opracowania «Wytycznych» dotyczących sposobów postępowania w przypadku nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych wobec osób niepełnoletnich”, Kongregacja Nauki Wiary nakazała episkopatom całego świata przygotowanie w ciągu roku wytycznych w sprawie nadużyć seksualnych duchowieństwa wobec nieletnich.
Dokument zwraca uwagę, że nadużycie seksualne osób niepełnoletnich nie jest tylko przestępstwem kanonicznym, lecz także przestępstwem ściganym przez prawodawstwo cywilne. Zauważa też, że choć relacje z władzami cywilnymi nie są w poszczególnych krajach jednakowe, to jednak ważna jest współpraca z nimi. „W szczególności – czytamy w okólniku – gdy chodzi o przepisy prawodawstwa cywilnego dotyczące zgłoszenia danych przestępstwa organowi władzy do tego powołanemu, nie naruszając tego, co odnosi się do sakramentalnego ‘foro interno’ (‘forum wewnętrznego’)”.