Błogosławieni Józef i Wiktoria Ulmowie są wzorem praktycznej realizacji przykazania miłości aż po oddanie życia za prześladowanych braci – tak określił najnowszych polskich błogosławionych o. François-Marie Léthel, konsultor Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w swoim wystąpieniu na konferencji poświęconej wspólnotowemu wymiarowi świętości.
„Wydarzeniem dużej wagi dla Kościoła była beatyfikacja całej rodziny 10 września 2023 w Polsce. Przed Bożym Narodzeniem 2022, 17 września Papież Franciszek miał odwagę zatwierdzić dekret o męczeństwie Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, zabitych przez nazistów 24 marca 1944 w Markowej, w Polsce” – podkreślił o. Léthel.
Fakt wyniesienia na ołtarze całej rodziny jest nowością o dużej wadze. „Beatyfikacja całej rodziny Ulmów daje nam pełne i ostateczne światło na wspólnotowy wymiar świętości w łasce męczeństwa”. O. Léthel porównał męczeństwo najmłodszego dziecka do śmierci męczeńskiej Młodzianków, którzy zginęli za Jezusa z nakazu Heroda. „Choć nie byli świadomi, nie wybrali śmierci za Niego, Kościół czci ich jako świętych, jako pierwszych męczenników” – zaznaczył.
Przeczytaj: Ulmowie raz jeszcze
Drugim ważnym elementem świadectwa życia Ulmów jest ich heroiczna miłość bliźniego. „W okupowanej przez nazistów Polsce, Józef i Wiktoria przyjęli ośmioro Żydów, członków dwóch rodzin i ukrywali ich przez półtora roku w swoim domostwie. Wiedzieli, że ryzykują życiem” –przypomniał karmelita podkreślając, że “to dramatyczne zjednoczenie rodziny żydowskiej i rodziny chrześcijańskiej w tym samym męczeństwie ma znaczenie bardzo głębokie oraz daje najpiękniejsze światło na przyjaźń żydowsko-chrześcijańską”.
„Decyzja obojga małżonków – kontynuował – była oświecona przypowieścią o Dobrym Samarytaninie. Podkreślili ten tekst w swojej Biblii. Tak jak Samarytanin w Ewangelii nie przynależeli do narodu żydowskiego, ale całkowicie zrealizowali w praktyce przykazanie miłości wobec bliźniego aż do oddania życia za prześladowanych braci”.
„Świętość wspólnotowa, którą kontemplujemy w rodzinie i męczeństwie, jest świętością Kościoła – Świętego Ludu Bożego zawsze otrzymaną od Jezusa w darze Ducha Świętego” – zakończył konsultor Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
Czytaj też: Tajemnice codzienności
Vatican News