Mimo różnego charakteru objawień na przestrzeni wieków widzący zawsze dostrzegają niezwykłe piękno Matki Bożej i otaczające Ją światło. Spotkanie z Maryją często przemieniało również życie samych widzących, stając się początkiem ich drogi do świętości.
Kiedy myślimy o objawieniach maryjnych – tych potwierdzonych i tych ciągle jeszcze badanych – zwykle jako pierwsze przychodzą nam do głowy wydarzenia z ostatnich dwóch wieków: La Salette, Lourdes, Fatima, Medjugorje. Tymczasem historia objawień Matki Bożej wydaje się niemal tak stara jak samo chrześcijaństwo. O tych najstarszych mówią nam najczęściej jedynie legendy. Późniejsze objawienia bywają zwykle lepiej udokumentowane, ale tylko nieliczne zostały oficjalnie uznane przez Kościół. Statystyki dotyczące domniemanych objawień z XX wieku dobrze ilustrują te proporcje: zbadano 386 podobnych przypadków, ale w sprawie większości z nich decyzja nie została dotąd ogłoszona. Prawdziwość 79 objawień została zanegowana, a zaledwie 9 potwierdzona. To pokazuje, z jak dużą ostrożnością Kościół podchodzi do tej materii.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Szymon Babuchowski Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W „Gościu” jest kierownikiem działu Kultura. Poeta, autor siedmiu tomów wierszy. Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Marcin Styczeń, Natalia Niemen, Stanisław Soyka i wykonawcy projektu Betlejem w Polsce.