„Zachciało się ślepej babie zakon zakładać” – gorzko skomentował jeden z kurialistów, traktując nowe zgromadzenie jako nierealny kaprys hrabiny. Na szczęście arystokratka, która zamieniła salony na franciszkańską celę, nie słuchała podobnych opinii. W Laskach uczę się tego, jak przekuć przekleństwo w błogosławieństwo, a ciemności w światło.
Słucham skomponowanego przez Marka Jackowskiego utworu „Widzieć więcej”, który pół wieku temu nagrał na jedną z najlepszych polskich płyt Marek Grechuta, i myślę o Elżbiecie Róży Czackiej, prawnuczce założyciela słynnego Liceum Krzemienieckiego. Wielokrotnie (między innymi w czasie trasy z Teatrem EXIT po nieistniejących już synagogach Podlasia) przekonałem się, że osoby niewidome mają dodatkowy zmysł. Dostrzegają rzeczywistość, wobec której jestem bezradny, którą ledwo przeczuwam. Czy nie tak było z matką Czacką, założycielką zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża?
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Marcin Jakimowicz Urodził się w 1971 roku. W Dzień Dziecka. Skończył prawo na Uniwersytecie Śląskim. Od 2004 roku jest dziennikarzem „Gościa Niedzielnego”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – poruszające wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem „Dzikim”. Wywiady ze znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznawali się do wiary w Boga stały się rychło bestsellerem. Od tamtej pory wydał jeszcze kilkanaście innych książek o tematyce religijnej, m.in. zbiory wywiadów „Wyjście awaryjne” i „Ciemno, czyli jasno”.