O tym, jak powstała Reguła św. Franciszka, co jej jest istotą i czy jest aktualna dziś, mówi o. prof. Zdzisław Kijas OFM Conv, autor książki „Reguła i życie. Czego dziś uczy św. Franciszek”.
Bogumił Łoziński: Reguła św. Franciszka została zaakceptowana przez papieża Honoriusza III w 1223 r. Czy dokument, który powstał przed ośmioma wiekami, jest aktualny dziś?
O. prof. Zdzisław Kijas: Można zadać pytanie, czy Ewangelia, która powstawała dwa tysiące lat temu, jest nadal aktualna. Tekst reguły bardzo mocno do niej się odwołuje, więc nie straci nigdy ważności i aktualności.
Święty Franciszek napisał pierwszą wersję reguły, ale przedstawił ją papieżowi Innocentemu III tylko do ustnej akceptacji, dopiero wersja zredagowana po konsultacjach z innymi braćmi została oficjalnie zaaprobowana przez następnego papieża. Czy wiadomo, czym się te wersje różniły?
W 1209 r. Franciszek udał się z 12 braćmi do Rzymu, do papieża Innocentego III na Lateran, i przedstawił mu tylko trzy, odkryte przez siebie, cytaty biblijne. Pewnego razu w kościółku św. Mikołaja poprosił kapłana, aby trzy razy otworzył księgę Pisma Świętego, zaś treść fragmentów Ewangelii, które się pojawiły, odczytał jako wolę Pana względem siebie. Cytaty przedstawił papieżowi, a ten zatwierdził mu ustnie styl życia w nich zawarty, mówiąc, że najbliższy sobór, który planował zwołać (i który rzeczywiście odbył się w 1215 r.), będzie mógł pisemnie zatwierdzić regułę, którą Franciszek napisze.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.