Kronika roku 2001 - Kościół

Wydarzyło się w Kościele


Do działań na rzecz dialogu i pokoju wezwał Jan Paweł II u progu nowego roku. * Rok 2001 ogłoszony został przez Sejm Rokiem Wyszyńskiego. * Watykan przystąpił do konwencji w sprawie euro. * Ponad 80 tys. osób uczestniczyło w 23. Europejskim Spotkaniu Młodych, które tym razem odbyło się w Barcelonie. * 6 stycznia Papież uroczyście zakończył obchody Wielkiego Jubileuszu. * Na zakończenie Wielkiego Jubileuszu Ojciec Święty ogłosił list apostolski "Novo millennio ineunte". * W Niemczech Kościół wystąpił z państwowego poradnictwa antyaborcyjnego. * Stolica Apostolska zatwierdziła dokumenty II Ogólnopolskiego Synodu Plenarnego. * W Chinach zmarł ostatni nominowany oficjalnie przez Stolicę Apostolską biskup. * W Łodzi odbyły się centralne obchody IV Dnia Judaizmu. * Po raz pierwszy 26 stycznia obchodzono w Polsce Dzień Islamu. * Papież mianował 44 nowych kardynałów. * Rada Konferencji Biskupów Europy i protestancka Komisja Kościołów Europejskich uchwaliły Kartę Ekumeniczną. * W Sydney miały miejsce główne obchody I* Światowego Dnia Chorego. * "Miłość nie pamięta złego" - to główna myśl orędzia Jana Pawła II na Wielki Post. * 70-lecie istnienia obchodziło Radio Watykańskie. * Największa beatyfikacja w dziejach Kościoła - wyniesienie na ołtarze 233 męczenników wojny domowej w Hiszpanii. * Metropolita katowicki abp Damian Zimoń wydał list "Kościół katolicki na Śląsku wobec bezrobocia". * Episkopat Polski ustanowił 1 maja dniem modlitw za bezrobotnych. * W specjalnym liście do dziewięciu niemieckich kardynałów Jan Paweł II napomniał Kościół w Niemczech, by jego potęga administracyjna szła w parze z potęgą wiary. * W Polsce rozpoczęła nadawanie Katolicka Telewizja Puls. * Wykonujący muzykę chrześcijańską zespół "Arka Noego" otrzymał aż cztery prestiżowe nagrody - "Fryderyki". * Kościół prawosławny dopuścił język polski w liturgii. * Słynny dzwon Zygmunta na Wawelu otrzymał nowe serce. * "Bądźcie świadkami Bożego miłosierdzia" - napisał Papież w dorocznym liście do kapłanów na Wielki Czwartek.

* Ulicami Rzymu po raz pierwszy odprawiono ekumeniczną Drogę Krzyżową. * W Holandii zalegalizowano eutanazję. Wywołało to liczne protesty środowisk katolickich na całym świecie. * W Warszawie odbyła się zorganizowana przez miesięcznik "Znak" i Episkopat Polski konferencja na temat dialogu między wierzącymi a niewierzącymi. * Zakończono etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego bpa Jana Pietraszki. * 1,5 tys. młodzieży z 30 krajów wzięło udział w *II Światowych Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej, które odbyły się w Warszawie. * W Watykanie rozpoczął się drugi etap procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki. * W Warszawie z udziałem kard. Alfonso Lopeza Trujillo odbył się Międzynarodowy Kongres "O godność dziecka". * Podczas specjalnego nabożeństwa biskupi polscy modlili się za Żydów zamordowanych w Jedwabnem i prosili w imieniu katolików o przebaczenie. * Około 50 tys. osób wzięło udział w Ogólnopolskim Spotkaniu Młodzieży na Lednicy. Specjalne przesłanie skierował do nich Jan Paweł II. * W Watykanie do wnętrza Bazyliki św. Piotra przeniesiono doczesne szczątki bł. Jana **III. * Rozpoczął się drugi etap procesu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego. * Prymas Polski zdecydował, że wybrany wcześniej projekt Świątyni Opatrzności nie będzie realizowany. Ogłoszono nowy konkurs. * Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła dyrektorium katechetyczne i podstawę programową dla katechezy. * Episkopat Polski wprowadził diakonat stały i zatwierdził na terenie naszego kraju wersję pięciu przykazań kościelnych zawartą w Katechizmie Kościoła Katolickiego.

* Radio Maryja, nadające w Polsce od dziesięciu lat, jako pierwsza rozgłośnia w kraju zyskało status nadawcy społecznego. * Kościół katolicki w Rwandzie uznał objawienia maryjne w Kibeho. * W związku z powodzią, która objęła znaczne obszary kraju, Caritas Polska zorganizowała wielką i długotrwałą akcję pomocy poszkodowanym. * W Watykanie obradował Komitet Łączności Katolicko-Islamskiej. * Uroczyście obchodzono 750-lecie objawień szkaplerza. * Jan Paweł II osobiście rozmawiał z kontrowersyjnym arcybiskupem Emmanuelem Millingo, który próbował przyłączyć się do sekty Moona i zawrzeć tam małżeństwo. Millingo uznał swój błąd i powrócił do Kościoła. * Z powodu nieporozumień zawiesiła działalność komisja historyków katolickich i żydowskich, badająca rolę Kościoła katolickiego w czasie Holocaustu. * 1 sierpnia odbyła się tysięczna audiencja generalna w czasie pontyfikatu Jana Pawła II. * Mimo protestów ze strony Kościoła katolickiego w Niemczech weszła w życie ustawa legalizująca związki homoseksualistów. * Rozpoczęła nadawanie Telewizja Niepokalanów II. * Zakończono etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego Matki Teresy z Kalkuty. * Zabójca ks. Jerzego Popiełuszki Grzegorz Piotrowski wyszedł z więzienia po odbyciu skróconej kary. * Milenium chrztu obchodził Kościół na Węgrzech. * Uroczyście obchodzono stulecie krzyża na Giewoncie. * Z udziałem Ojca Świętego odbyła się w Watykanie światowa prapremiera zrealizowanej w Polsce nowej wersji filmu "Quo vadis". * W związku ze zorganizowaną przez ONZ konferencją na temat dyskryminacji rasowej Papież stwierdził, że rasizm jest grzechem ciężkim. * Po ataku terrorystycznym w USA Jan Paweł II wyraził solidarność z narodem amerykańskim, nazywając 11 września "mrocznym dniem w dziejach ludzkości". W swych wypowiedziach aż do końca roku wielokrotnie potępiał terroryzm i podkreślał, że żadna religia nie może być uzasadnieniem dla nienawiści, wojen i zabijania niewinnych ludzi.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..