Kronika roku 2001 - Kościół

Wydarzyło się w Kościele

* Na KUL-u odbył się II Międzynarodowy Kongres Teologii Fundamentalnej. * Konferencja Episkopatu Polski opublikowała list na temat bezrobocia. * W przeddzień 23. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową w Polsce po raz pierwszy zorganizowano Dzień Papieski, w który zaangażowało się wiele mediów, nie tylko katolickich. Inicjatorem imprezy, która z woli Episkopatu Polski odbywać się będzie co roku, była Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. * Papieskie przesłanie z okazji międzynarodowego sympozjum poświęconego jezuickiemu misjonarzowi ks. Matteo Ricciemu uznane zostało za ważny krok na drodze do normalizacji sytuacji Kościoła katolickiego w Chinach. * W wypadku samochodowym zginął biskup radomski Jan Chrapek, mocno związany ze światem mass mediów. * Po raz pierwszy w dziejach Kościoła do chwały ołtarzy wyniesiona została równocześnie para małżonków Maria i Alojzy Beltrame Quttrooschi. * W Poznaniu odbył się I Kongres Akcji Katolickiej. * Podczas wizyty w Brukseli Prymas Polski kard. Józef Glemp uznał wejście naszego kraju do Unii Europejskiej za "historyczną konieczność". * Po raz pierwszy Papież nie zawiózł osobiście posynodalnej adhortacji na kontynent, którego dotyczyła, lecz dokument zatytułowany "Ecclesia in Oceania" przesłał za pośrednictwem Internetu. * Papież skrytykował amerykański eksperyment, w czasie którego podjęto próbę sklonowania człowieka. * Z inicjatywy Ojca Świętego 14 grudnia był dla katolików (i nie tylko) na całym świecie dniem postu i modlitwy w intencji pokoju. Na styczeń 2002 roku Papież zapowiedział kolejne międzyreligijne spotkanie modlitewne w Asyżu.

Pielgrzymka Jana Pawła II śladami świętego Pawła
Od 4 do 9 maja trwała pielgrzymka Papieża śladami św. Pawła Apostoła. Ojciec Święty odwiedził Grecję, Syrię i Maltę. Na ateńskim Areopagu wraz z prawosławnym arcybiskupem Chrystodulosem odczytał wspólną deklarację wzywającą do zgody i pokoju Wiernych Kościoła prawosławnego prosił o przebaczenie. Podczas wizyty w Damaszku po raz pierwszy w dziejach Następca św. Piotra wszedł do meczetu W Syrii apelował do chrześcijan, muzułmanów i żydów o współpracę i wzajemne wybaczenie win. Modlił się o pokój na Wzgórzach Golan. Po raz pierwszy beatyfikował troje Maltańczyków.

 
X zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów
Niemal przez cały październik trwało X Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów na temat:"Biskup sługą Ewangelii Jezusa Chrystusa dla nadziei świata" Podczas obrad padło wiele głosów nawołujących do nowego spojrzenia na rolę i zadania biskupów u progu trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa.

Pielgrzymka Ojca Świętego na Ukrainę
"Nie przybyłem tu z intencją prozelityzmu, ale aby ze wszystkimi chrześcijanami być świadkiem Chrystusa" - powiedział Jan Paweł II, rozpoczynając 23 czerwca pielgrzymkę na Ukrainę. Odwiedził Kijów i Lwów. Ponad połowę uczestników Mszy świętej w Kijowie stanowili prawosławni. Ojciec Święty odprawił liturgię w obrządku wschodnim dla wiernych Kościoła greckokatolickiego. We Lwowie przypomniał, że chrześcijanie obydwu narodów muszą iść razem. Pielgrzymka trwała do 27 czerwca. Niemal w tym samym czasie na sąsiedniej Białorusi wizytę złożył - sprzeciwiający się papieskiej wizycie - rosyjski patriarcha prawosławny Aleksy II.

 
Kazachstan i Armenia gościły Jana Pawła II
Przykładem tolerancji, dialogu i miejscem spotkania kultur nazwał Jan Paweł II Kazachstan podczas rozpoczętej 22 września pielgrzymki do tego kraju. W przemówieniach, które czasami zawierały słowa skierowane wprost do muzułmanów (obecnych licznie na spotkaniach), Papież przypominał, że wszelkie kontrowersje należy rozwiązywać środkami pokojowymi. Religia nigdy nie może usprawiedliwiać przemocy i wojny, a logika miłości może zjednoczyć chrześcijan i wyznawców islamu. Jan Paweł II oddał cześć ofiarom reżimu komunistycznego. Z Kazachstanu udał się 25 września do Armenii, gdzie był gościem katolikosa Kościoła ormiańskiego Garegina II, z którym ogłosił wspólną deklarację. Kilkakrotnie powtórzył apel o jedność chrześcijan i o pokój na świecie. Modlił się za Ormian ? ofiary ludobójstwa. Kościół ormiański świętował 1700-lecie istnienia.
« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..