Watykan. Tysiące pielgrzymów uczestniczyło 2 maja we Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację Jana Pawła II, odprawionej na Placu św. Piotra.
Wielu z nich spędziło tu noc, czekając na wejście do Bazyliki św. Piotra, gdzie wystawiona jest trumna z ciałem błogosławionego papieża. Z wiszącego od wczoraj na frontonie bazyliki beatyfikacyjnego portretu uśmiechał się do wszystkich Jan Paweł II. Eucharystii przewodniczył kard. Tarcisio Bertone. Wśród wielu kardynałów i biskupów był najbliższy współpracownik bł. Jana Pawła II, kard. Stanisław Dziwisz, który powitał pielgrzymów. Mówił m. in. o wdzięczności za ogłoszenie Papieża Polaka błogosławionym.
Papieżowi Benedyktowi XVI podziękował za podtrzymywanie pamięci o poprzedniku po jego powrocie do domu Ojca, a Włochom za to, że przed laty tak serdecznie przyjęli papieża z dalekiego kraju i towarzyszyli mu podczas całego długiego pontyfikatu. Przypomniał, że 6 lat temu, w dniu pogrzebu Jana Pawła II, potężny wiatr zamknął księgę złożoną na jego trumnie. – Dzisiaj ponownie otwieramy księgę jego życia, by ją odczytywać, by uczyć z niej mądrości i świętości.
Dzisiaj, sprawując Mszę św. według formularza przewidzianego na wspomnienie bł. Jana Pawła II, inaugurujemy jego publiczny kult. Niech będzie dla nas natchnieniem oraz drogowskazem na drogach wiary, nadziei i miłości – powiedział. Homilię wygłosił sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone. Powiedział, że dziś dziękujemy Panu, że „dał nam pasterza takiego jak Jan Paweł II. Pasterza, który umiał odczytywać znaki obecności Boga w ludzkiej historii i głosił potem Jego wielkie dzieła na całym świecie, we wszystkich językach. (…)
Składamy dzięki Panu, że dał nam świadka takiego jak on, tak wiarygodnego, tak przejrzystego, który uczył nas, jak należy przeżywać wiarę i bronić chrześcijańskich wartości, począwszy od życia bez kompleksów, bez lęków. Jak należy dawać świadectwo wiary z odwagą i konsekwencją”. Po Mszy św. na placu ponownie ustawiła się długa kolejka pielgrzymów, chcących pomodlić się przed wyjątkową relikwią – trumną z ciałem bł. Jana Pawła II.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
wdm